Europa i świat po 1989 roku

29.03.2019

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej zaprezentowano w nuncjaturze

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej z okazji 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej z okazji 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej z okazji 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską zaprezentowano w piątek w nuncjaturze w Warszawie.

Na znaczku o nominale 5 zł widnieje wizerunek papieża Benedykta XV i marszałka Józefa Piłsudskiego na tle pałacu Belwederskiego w Warszawie i kopuły bazyliki św. Piotra w Watykanie. Został wyemitowany w nakładzie 240 tys. sztuk.

"Dziś realizuje się moje pragnienie, że doszło do wspólnej polsko-watykańskiej emisji znaczka z okazji 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i odrodzoną Polską" – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w wygłoszonym z tej okazji przemówieniu.

Wyraził jednocześnie podziękowanie zarządowi państwa i miasta Watykan z kardynałem Giuseppe Bertello na czele, Urzędowi Filatelistycznemu Watykanu, reprezentowanemu przez dra Mauro Olivieriego i władzom Poczty Polskiej za "wielkoduszną" realizację tego przedsięwzięcia.

Abp Pennacchio podkreślił, że związki Stolicy Apostolskiej i Polski "konsolidowały się przez te sto lat, nawet jeśli w sensie formalno-prawnym były zawieszone przez okres Polski Ludowej".

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski podkreślił, że znaczek 100. rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej to wspólne dzieło Poczty Polskiej i Watykańskiej. Dodał, że nie mogłoby ono powstać bez udziału nuncjusza abp. Salvatore Pennacchiego i Mauro Olivieriego.

"Decyzja o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską po wielu latach przerwy miała kluczowe znaczenie dla odradzającego się po okresie zaborów państwa polskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że Polska była istotnym europejskim państwem o większości katolickiej – czwartym co do wielkości w Europie – po Francji, Włoszech i Hiszpanii, oraz najistotniejszym takim państwem we wschodniej części Starego Kontynentu" – zaznaczył Sypniewski.

Kierownik Biura Filatelistycznego i Numizmatycznego Poczty Watykańskiej Mauro Olivieri podkreślił, że z wielką przyjemnością przyjęto prośbę nuncjusza abp. Pennacchio i Poczty Polskiej, dotyczą współpracy w "uroczystej emisji filatelistycznej, której realizację powierzono artyście Stefano Morriemu ".

Podkreślił, że historia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Polską jest dość zawiła i naznaczona "ciemnymi i złożonymi okresami historycznymi w dziejach narodu polskiego". Przypomniał, że pierwsze stosunki dyplomatyczne tych państw sięgają 1555 r., kiedy do Warszawy przybył pierwszy przedstawiciel papieski w randze nuncjusza. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL