Kultura i sztuka 1945-1989

01.08.2018

Z muzeum Bułhakowa skradziono kota Behemota

Z moskiewskiego muzeum Michaiła Bułhakowa skradziono kota Behemota - poinformowała rosyjską TV Dożd wicedyrektor muzeum Olga Sorokina. Do zdarzenia doszło w środę. Świadkowie mówią, że kota ukradła nieznana kobieta.

Behemot, którego imię stanowi nawiązanie do kociego bohatera powieści Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata", "swobodnie chodzi sobie po całym muzeum, chodzi po podwórku, często śpi na rabatce. Jeśli chce sobie pospacerować, to spaceruje. Ma obrożę, a na niej adres. Czasami chodzi do Teatru Satyry, wtedy dzwonią do nas koledzy i go odbieramy" - mówi przedstawicielka muzeum, ostrzegając, że kot "ma surowy charakter".

Ten czarny, puszysty kot mieszka w muzeum od 2005 roku. Behemot jest etatowym pracownikiem muzeum i znajduje się pod opieką lekarza i stylisty oraz ma specjalną dietę - mówią jego "współpracownicy".

Moskiewskie media nazywają Behemota "najbardziej znanym kotem" rosyjskiej stolicy.

Po tym gdy w mediach pojawiły się informacje o kradzieży kota i apele o pomoc w jego poszukiwaniu, kot został najprawdopodobniej podrzucony do teatru, ok. 200 metrów od muzeum. Znaleźli go tam policjanci - relacjonuje Dożd. (PAP)

ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL