![Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska. Fot. PAP/G. Michałowski](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201711/kurowska_barbara.jpg?itok=FEwc_5rm)
Centrum sportowo-dydaktyczne Zatoka Sportu stanie się nowym miejscem ekspozycji zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Utworzona w tym miejscu wystawa stała w interaktywnej formie ma prezentować historię i osiągnięcia oraz najcenniejsze pamiątki sportowej Łodzi.
W środę na terenie nowoczesnego akademickiego kompleksu Politechniki Łódzkiej rektor uczelni prof. Sławomir Wiak i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie ekspozycji w Zatoce Sportu PŁ zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ.
"Dla mnie to bardzo radosna wiadomość, że dzięki porozumieniu z rektorem Politechniki Łódzkiej przestrzeń Zatoki Sportu, którą łodzianie tak bardzo już polubili, pozwoli przywrócić mieszkańcom Muzeum Sportu. Nie będzie bowiem młodych adeptów sztuki sportowej, jeśli nie będą oni poznawać historii tych, którzy w przeszłości zdobywali laury i trofea dla Polski i Łodzi" – powiedziała podczas uroczystości prezydent Zdanowska.
Dodała, że utworzona w tym miejscu wystawa prezentująca historię i osiągnięcia łódzkiego sportu i turystyki ma być interaktywna i nowoczesna. "Będziemy mogli podziwiać tu pamiątki po naszych wielkich mistrzach – tych, którzy już odeszli oraz tych, którzy nadal wspierają łódzki sport. Będzie tu miejsce m.in. dla Jana Tomaszewskiego, Zbigniewa Bońka, Artura Partyki, czy Władysława Króla i Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej" – mówiła.
Rektor PŁ prof. Wiak wskazał, że realizowany wspólnie z miastem projekt to część misji uczelni otwierającej się na otoczenie zewnętrzne. "Musimy dbać o dziedzictwo, w tym przypadku dziedzictwo sportu, które jest nasze wspólne, nie tylko łodzian" – tłumaczył gospodarz obiektu.
Muzealna przestrzeń w Zatoce Sportu ma zostać udostępniona zwiedzającym w połowie 2018 roku. Eksponaty będą prezentowane na powierzchni ok. 180 m kw.
Jak podkreśliła dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska zbiory sportowego oddziału placówki wreszcie doczekają się godnego miejsca ekspozycji, o co od lat dopominali się mieszkańcy. Do tej pory najcenniejsze pamiątki sportowej Łodzi były bowiem prezentowane w skromnych przestrzeniach dawnego Pałacu Sportu znajdującego się w sąsiedztwie Zatoki Sportu.
Jak powiedział PAP kierownik Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ Sebastian Glica, na nową wystawę złożą się najcenniejsze eksponaty z ponad 26 tys. obiektów znajdujących się w zbiorach placówki. Wśród nich są m.in.: medale olimpijskie i mistrzostw świata, dyplomy, odznaki, puchary, patery, klubowe proporce, fotografie i plakaty oraz wiele inne dokumentów związanych z rozwojem i sukcesami łódzkiego sportu od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Wśród najważniejszych pamiątek Glica wymienił m.in. brązowy medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. przez lekkoatletkę Marię Kwaśniewską-Maleszewską oraz srebrny krążek wywalczony przez bramkarza piłkarskiej reprezentacji Polski Jana Tomaszewskiego w Montrealu (1976 r.), symboliczny dysk z wygrawerowanym rekordem świata ustanowionym przez Jadwigę Wajs, puchary wywalczone przez piłkarzy ŁKS i Widzewa oraz liczne pamiątki znanych łódzkich olimpijczyków i zapomnianych już zawodników, takich jak uznawany przed wybuchem I wojny światowej za najlepszego szachistę na świecie Akiba Rubinstein czy zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku szermierz Roman Kantor.
Otwarta we wrześniu br. Zatoka Sportu to pierwszy i jedyny w Łodzi obiekt z krytą pływalnią o wymiarach olimpijskich. W skład najnowocześniejszego tego typu kompleksu w kraju wchodzą m.in. dwa baseny z 10 torami o długości 25 oraz 50 metrów, a także wielopoziomowa wieża do skoków. Z trybun każde z wydarzeń będzie mogło oglądać ponad 1700 widzów.
Bartłomiej Pawlak (PAP)
bap/ cegl/