Polska po 1989 roku

18.10.2018

Zatoka Sportu nowym miejscem ekspozycji historii i pamiątek sportowej Łodzi

Wystawa „Szybciej, wyżej, mocniej” Wystawa „Szybciej, wyżej, mocniej”

Centrum sportowo-dydaktyczne Zatoka Sportu stało się nowym miejscem stałej ekspozycji historii i pamiątek sportowej Łodzi ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Działalność w nowej przestrzeni zainaugurowało otwarcie interaktywnej wystawy „Szybciej, wyżej, mocniej”.

Jak podkreślano podczas czwartkowego wernisażu, zbiory sportowego oddziału MMŁ wreszcie doczekały się godnego miejsca ekspozycji, o co od lat dopominali się mieszkańcy. Do tej pory najcenniejsze pamiątki sportowej Łodzi były bowiem prezentowane w skromnych przestrzeniach dawnego Pałacu Sportu znajdującego się w sąsiedztwie Zatoki Sportu.

Działalność muzeum w nowoczesnym akademickim kompleksie Politechniki Łódzkiej zainicjowało otwarcie wystawy "Muzeum Sportu – Szybciej, wyżej, mocniej". To przedstawiona w nowoczesnej formie opowieść o łódzkim sporcie, skupiona wokół sylwetek wybitnych sportowców związanych z Łodzią.

"Eskpozycja jest interaktywna. W chronologicznej narracji przybliża narodziny łódzkiego sportu w XIX wieku, jego rozwój w okresie międzywojennym, aż po sukcesy sięgające lat najnowszych. Zostały przypomniane sylwetki wybitnych, znanych w świecie, zdobywających medale olimpijskie łódzkich sportowców: Akiby Rubinsteina, Romana Kantora, Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, Jadwigi Wajs, Władysława Króla, Jana Tomaszewskiego, Zbigniewa Bońka, Artura Partyki" – podkreśliła rzeczniczka prasowa PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Multimedialne oraz interaktywne elementy wystawy to nagrania ważnych sportowych wydarzeń, a także możliwość uczestnictwa w treningach. Fani futbolu i lekkoatletyki będą mogli usiąść na zaaranżowanych trybunach stadionu i obejrzeć na ekranie fragmenty filmów dokumentujących najważniejsze momenty w tych dwóch dyscyplinach. Ich bohaterami są m.in. bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jan Tomaszewski, napastnik Zbigniew Boniek oraz Artur Partyka - dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż (Barcelona 1992, Atlanta 1996) i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

W innej części muzeum znajduje się kawiarnia, w której komputer szachowy umożliwi grę symulującą starcie z wybitnym szachistą. To nawiązanie do dawnego miejsca spotkań m.in. łódzkich szachistów. Wśród nich z nich był Akiba Rubinstein – uznawany przed wybuchem I wojny światowej za najlepszego szachistę globu.

"W ostatniej części powstała wyjątkowa prezentacja osiągnięć alpinistycznych oraz kolarskich. Tu też można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. Specjalna aplikacja symuluje zaś wyprawę w wysokie góry i pozwala zobaczyć się w ekwipunku himalaisty, w temperaturach poniżej zera" – dodała Chojnacka.

Całość uzupełniają medale olimpijskie i mistrzostw świata, dyplomy, odznaki, puchary, patery, klubowe proporce, fotografie i plakaty oraz wiele innych dokumentów związanych z rozwojem i sukcesami łódzkiego sportu od końca XIX w. do czasów współczesnych.

Wśród nich są m.in. brązowy medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. przez lekkoatletkę Marię Kwaśniewską-Maleszewską oraz srebrny krążek wywalczony przez Jana Tomaszewskiego w Montrealu (1976 r.), symboliczny dysk z wygrawerowanym rekordem świata ustanowionym przez Jadwigę Wajs, puchary wywalczone przez piłkarzy ŁKS i Widzewa oraz liczne pamiątki znanych łódzkich olimpijczyków i zapomnianych już zawodników, takich jak Rubinstein czy zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku szermierz Roman Kantor.

W ramach wystawy stałej w Zatoce Sportu realizowany ma być program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, spotkań adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców oraz konkursów edukacyjnych. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL