W 1939 roku Niemcy wypowiedzieli światu wojnę totalną. Nie obowiązywały ich ani konwencje międzynarodowe, ani prawo naturalne, ani zdrowy rozsądek. W konsekwencji ich zbrodniczych działań śmierć poniosły miliony niewinnych ludzi.
Po wojnie w rękach aliantów zachodnich znalazło się 800 tys. esesmanów. Sprawy sądowe toczono przeciwko 6 tys. z nich, jednak tylko 124 zostało skazanych za popełnione zbrodnie. Proces denazyfikacji Niemiec trwał wiele lat, ale kara dosięgła zaledwie garstkę zbrodniarzy wojennych. Jak to możliwe?
Przyjrzymy się procesowi rozliczenia zbrodni popełnionych przez III Rzeszę. Rzucimy światło na życiorysy zbrodniarzy, na ich procesy i życie w powojennej rzeczywistości. Czy kat Woli podczas powstania warszawskiego, Heinz Reinefahrt – odpowiedzialny za śmierć nawet 100 tys. Polaków – rzeczywiście cieszył się w powojennych Niemczech szacunkiem?
„Rzecz Historyczna” to nowy cykl Muzeum Historii Polski, w którym jego autorzy zabiorą w podróż po fascynującym świecie historii. Premiera „Rzeczy Historycznej” na kanale Youtube Muzeum Historii Polski co dwa tygodnie w środy o godzinie 15.
Źródło: MHP