Mieszkańcy Górnego Śląska chcą wpisać tradycyjne święto górnicze – obchodzoną 4 grudnia Barbórkę – na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koordynatorzy starań apelują więc do społeczności o przesyłanie zdjęć czy filmów z minionych i tegorocznych obchodów.
Śląsk jest częścią polskości, a polskość jest częścią śląskości; to dwa byty, które są ze sobą złączone w sposób absolutnie nierozerwalny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach.
Twórczość Urszuli Broll, Konrada Swinarskiego, Zofii Rydet czy Jerzego Lewczyńskiego będzie można od soboty oglądać na wystawie pt. „Zwrotnica. Początki neoawangardy na Górnym Śląsku” w starej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach przy Al. Korfantego.
W wieku 94 lat zmarł architekt Jerzy Gottfried. Był twórcą lub współtwórcą wielu znanych, charakterystycznych budynków na Górnym Śląsku, m.in. tzw. Domu Związków w Katowicach czy hali Kapelusz w Parku Śląskim.
Uroczystości z okazji 37. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego odbędą się w niedzielę w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie). Zawarte 3 września 1980 r., było trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem podpisanym w tym okresie między władzą a robotnikami.
„Śląskie Fajrowanie Powstańcze”, czyli skierowane przede wszystkim do młodych wydarzenie upamiętniające przypadające w sierpniu rocznice I i II Powstania Śląskiego, organizuje w niedzielne popołudnie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (Śląskie).
Replikę oznaki, wydanej z okazji włączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej, zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie. "Chcemy pokazać fakty historyczne i emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom" - powiedział szef oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder.
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to znak patriotyzmu i wierności mieszkańców Górnego Śląska wobec Rzeczypospolitej – napisał do uczestników uroczystości 80-lecia usypania Kopca prezydent Andrzej Duda.
95 lat temu, 20 czerwca 1922 r., Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Ziemie te wróciły do Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego. Do historii przeszło powitanie polskich oddziałów na moście w Szopienicach.
Ofiary niemieckiego nazistowskiego, a później komunistycznego obozu w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda, uczczono w sobotę pod zachowaną obozową bramą. Od ponad 20 lat 17 czerwca obchodzony jest na Górnym Śląsku jako dzień pamięci ofiar Zgody.