Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.
Jasna Góra przeprosiła we wtorek na Twitterze za wcześniejszy wpis, przypominający, iż 80 lat temu sanktuarium odwiedził jeden z hitlerowskich przywódców Heinrich Himmler. Tweet wywołał oburzenie w mediach społecznościowych. Przepraszając, Jasna Góra uznała reakcję internautów za słuszną.
Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej Bonafide – Polska Pielgrzymuje każdy użytkownik smartfona będzie miał dostęp do najważniejszych wydarzeń i informacji z Jasnej Góry oraz do interaktywnej mapy, która pomoże w zwiedzaniu sanktuarium.
Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tutaj być – w sanktuarium, które kocham – mówiła przed rokiem na Jasnej Górze 95-letnia wówczas Emma Morosini, która – już po raz drugi – przebyła wtedy pieszo tysiąc kilometrów, by dotrzeć do Częstochowy. W piątek Jasna Góra poinformowała o śmierci pątniczki.
Na Jasnej Górze w czwartek rozpocznie się 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów będę m.in. 30-lecie katechezy w szkole, duszpasterstwo w Polsce w czasie COVID-19 oraz ochrona dzieci i młodzieży. Obrady poprzedzi sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.
Papież Franciszek zwracając się do Polaków nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wspomniał swą wizytę na Jasnej Górze przed czterema laty. Wezwał do modlitwy za cierpiących.
Kościół katolicki w Polsce obchodzi 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mimo epidemii, na Jasnej Górze zostanie odprawiona suma pontyfikalna, której będzie przewodniczy prymas abp Wojciech Polak.
Do polecenia się opiece Matki Bożej, także w kontekście współczesnych problemów Polski i całej Europy, wezwał w sobotę podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Około tysiąca osób rozpoczęło w czwartek 40. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę. W homilii wygłoszonej z tej okazji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że celem pielgrzymki jest duchowa przemiana, zaapelował też do piechurów o modlitwę o ustanie pandemii.