W formie sztafety i duchowo – tak z powodu epidemii będą w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę pątnicy ze stolicy. Pierwsi wyszli w środę z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie reprezentanci 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin na czele z bp Markiem Solarczykiem.
Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania, Przemyśla i z Piotrkowa Trybunalskiego, w czwartek na Jasnej Górze odbyły się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.
Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, w czwartek na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Tradycyjnie lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.
Ludobójcze czystki etniczne na Kresach Południowo-Wschodnich są jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii najnowszej naszej Ojczyzny – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnej uroczystości odsłonięcia na Jasnej Górze tablic upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej i Ukraińców pomagających Polakom.
Pod hasłem "Przez Maryję do Pana Jezusa" pielgrzymowały w niedzielę na Jasną Górę w Częstochowie dzieci ze wspólnoty Podwórkowych Kółek Różańcowych Radia Maryja. Było to ich 21. spotkanie w tym najważniejszym polskim sanktuarium.
W sercu Jana Pawła II było miejsce dla narodu ukraińskiego i cierpiącego Kościoła greckokatolickiego. Papież dbał o jego organiczny rozwój – powiedział metropolita przemysko-warszawski tego Kościoła w Polsce abp Eugeniusz Popowicz w czasie pielgrzymki na Jasnej Górze.
Z powodu epidemii w tym roku w ramach 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę pójdzie tylko delegacja 50 osób. Reszta pątników została zaproszona do pielgrzymowania duchowego za pośrednictwem mediów lub spotkań w stołecznym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
Najbliższe zebranie plenarne biskupów odbędzie się od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze. Planowany na koniec czerwca termin przesunięto ze względu na przedłużoną kwarantannę mieszkańców Sekretariatu KEP – poinformował rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Plenerową wystawę poświęconą życiu i dziedzictwu kard. Stefana Wyszyńskiego odsłonięto w sobotę na murach Jasnej Góry od strony Bramy Papieskiej. Tytułem złożonej z 31 plansz ekspozycji jest życiowe motto Prymasa Tysiąclecia: „Per Mariam Soli Deo” – „Przez Maryję samemu Bogu”.