Komisję Maryjną Konferencji Episkopatu Polski powołali polscy biskupi podczas dwudniowego zebrania plenarnego w Warszawie. Zebranie wybrało też nowe składy innych komisji KEP – poinformował PAP rzecznik KEP ks. Piotr Rytel Andrianik.
40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęło się w niedzielę w jasnogórskiej bazylice. Modlitwa, która potrwa do wtorku, jest bezpośrednim przygotowaniem do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy.
Blisko 50 obrazów z wizerunkami Maryi koronowanymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego znajdzie się na wystawie "Królowa Polski o wielu obliczach", którą od czwartku będzie można oglądać na Jasnej Górze. To jeden z elementów obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.
Na Jasnej Górze trwają obszerne prace remontowo-konserwatorskie, które obejmują m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, Salę Papieską i wały jasnogórskie. Prace potrwają do końca roku, ich całkowity koszt wynosi 20 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.
Doroczne "Pawełki", czyli dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów - św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczęły się w sobotę w jasnogórskim klasztorze. Św. Paweł to patron gospodarzy częstochowskiego sanktuarium.
W roku 2017 najważniejszymi wydarzeniami dla polskiego Kościoła będzie trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie - zapowiada rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wierni Kościoła w Polsce będą też przeżywać Rok św. Brata Alberta.
4,5 miliona pielgrzymów odwiedziło w 2016 r. Jasną Górę. Najważniejszym wydarzeniem było lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem, które zgromadziło 400 tys. wiernych. Z okazji Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium przybyło ok. 300 tys. osób z całego świata.
Szopkę na Jasnej Górze odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wierni. Zwykle to jedna z największych plenerowych betlejek w Polsce; w tym roku, ze względu na prace budowlane, powstała na dziedzińcu Jasnej Góry, przed bramą tzw. Wieczernika.
Sejm ustanowił w czwartek rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przed głosowaniem doszło do sporu sali obrad, która zakończyła się wymianą okrzyków na temat Lecha Wałęsy. Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) przypomniał o zasadzie rozdziału państwa i Kościoła w Polsce.
"Sejm RP przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny (...) ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" - pierwsze czytanie uchwały odbyło się we wtorek na forum Komisji Kultury i Środków Przekazu.