W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.
Dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP i ich rodziny przybyli w niedzielę z 19. pielgrzymką swego środowiska na Jasną Górę. Podczas spotkania pod hasłem „Niedokończona Msza Wołyńska” apelowali m.in. o pamięć o ofiarach "ideologii banderowskiej".
Byli więźniowie polityczni okresu stalinizmu i członkowie ich rodzin uczestniczyli na Jasnej Górze w jubileuszowej, dwudziestej pielgrzymce tego środowiska. W skierowanej do pielgrzymów homilii kapelan kombatantów ksiądz komandor Janusz Bąk prosił m.in. o błogosławieństwo prawdy. „Wspominamy, modląc się, o przeżyciach ciężkich, upokarzających, o więźniach skazywanych na śmierć – tylko za to, że byli uczciwymi Polakami. Walczyli o niepodległość narodu, o jego tożsamość. Ich grobów wciąż szukamy” – mówił w poniedziałek ks. Bąk.
Oryginały i repliki barokowych instrumentów, a także liczne rękopisy muzyczne z tego okresy znalazły się na wystawie, otwartej w środę w jasnogórskim Arsenale. Ekspozycja przybliża dzieje dwóch XVIII-wiecznych kapel: z Jasnej Góry i Poznania.
O odpowiedzialne mówienie o prawdzie historycznej, aby nie niszczono śladów przeszłości, apelował we wtorek metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on mszy z okazji Pielgrzymki Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy-Górników.
Dziewięciodniowa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika rozpoczęła się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie. Nabożeństwo, odprawiane zawsze w styczniu, upamiętnia patrona paulinów, którzy są gospodarzami najsłynniejszego polskiego sanktuarium.
Na początku nowego roku Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znajdzie się w nowej kasecie chroniącej go przed działaniem czynników zewnętrznych - poinformowało w piątek biuro prasowe Jasnej Góry w związku z zakończeniem prac konserwatorskich w kaplicy.
Dobiegła końca kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Odnowiono m.in. budynki klasztorne, wybudowano dodatkowy wjazd oraz dokonano kompleksowego remontu bazyliki jasnogórskiej - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.