Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował w czwartek, że polskie władze zwrócą się do strony rosyjskiej z notą z prośbą o pomoc w organizacji 10 kwietnia wizyty władz państwowych w Katyniu i Smoleńsku – czytamy w depeszy Informacyjnej Agencji Radiowej.
Proponuję, aby wszyscy kandydaci na urząd prezydenta złożyli jeden wieniec w Smoleńsku w 10. rocznicę katastrofy w imieniu państwa polskiego i wszystkich obywateli, popierających różne formacje polityczne – oświadczył w czwartek lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać prace na konkurs historyczno-literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”, poświęcony zbrodni katyńskiej, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej. Organizatorzy na prace czekają do 20 kwietnia.
Są rozważane różne warianty, natomiast po tym, co się wydarzyło 10 lat temu, myślę że pan prezydent osobiście nie jest zwolennikiem wyjazdu do Rosji – powiedział w sobotę prezydencki minister Andrzej Dera, pytany o plany Andrzeja Dudy dot. obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Mija 80 lat od zbrodni katyńskiej, a 100 lat od zwycięstwa nad bolszewikami. Ten nowy rok to także 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, 50 lat od masakry na Wybrzeżu, 40 lat „Solidarności” i 30-lecie pierwszych wyborów prezydenckich; 10 lat temu doszło do tragedii smoleńskiej.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w niedzielę w stolicy Węgier wieńce przed pomnikiem Memento-Smoleńsk poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i przed popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z udziałem wicemarszałka Sejmu RP Ryszarda Terleckiego i towarzyszącej mu delegacji parlamentarnej w kościele św. Andrzeja w Naroczy w obwodzie mińskim odsłonięto i poświęcono w czwartek tablicę pamiątkową poświęconą śp. Marii Kaczyńskiej.
W sobotę w południe przed Pałacem Prezydenckim mieszkańcy stolicy ułożyli żółte tulipany, aby uczcić pamięć i oddać hołd pierwszej damie Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.