Kilkanaście wydarzeń - spektakli, koncertów i warsztatów - znalazło się w programie XI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który będzie odbywał się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 19 i 28 sierpnia. Tematem głównym festiwalu będzie "początek nowego świata".
Koncert saksofonisty Charlesa Lloyda i jego superkolektyw The Marvels rozpocznie we wtorek tegoroczną Letnią Akademię Jazzu. Do 25 sierpnia czwartki w łódzkim klubie Wytwórnia wypełnione będą muzyką w wykonaniu cenionych przedstawicieli gatunku.
Projekcja nagradzanego filmu „Na rauszu” w Parku na Zdrowiu zainauguruje we wtorek w Łodzi Letni Festiwal Filmowy „TME Polówka”. W tym roku zaplanowano ponad 100 seansów w 15 różnych lokalizacjach – w parkach, skwerach, na podwórkach i innych miejscach.
Pamięci pianisty i wokalisty Jerzego Bożyka poświęcony będzie piątkowy koncert pieśni antytotalitarnych w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wystąpią m.in.: zespół Taraka z Amelią Anisowicz, zespół Zayazd z Lechem Makowieckim i tenor Dariusz Stachura.
Wystawa „Nacja Ruin” włoskiego artysty streetartowego Carne, która ma wyrażać jego refleksje nad współczesnym miastem, zacieraniem historii i upadkiem społeczeństwa, zostanie otwarta w piątek w postindustrialnych wnętrzach dawnej elektrowni Scheiblera w Łodzi.
Zwiedzanie Łodzi szlakiem nakręconych w niej filmów oscarowych – m.in. „Idy”, „Ziemi Obiecanej” czy „Zimnej wojny” – proponuje EC1 Łódź – Miasto Kultury. W trakcie spaceru można skorzystać z przewodnika audio Michała Oleszczyka autora podcastu Spoiler Master.
Wystawę „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” można od piątku oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi. W jej otwarciu uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Po 20 latach na ul. Piotrkowską w Łodzi powróci Parada Wolności - impreza muzyczna, ale także ważne w życiu miasta wydarzenie społeczne i kulturowe. Parada odbędzie się 30 lipca w ramach 599. Urodzin Łodzi i patronować jej będą organizatorzy minionych edycji imprezy.
Pogodny wieczór zachęcił łodzian do uczestniczenia w sobotniej Nocy Muzeów. Najdłuższe kolejki zwiedzających ustawiły się jeszcze przed zmierzchem przed Muzeum Miasta Łodzi oraz Centrum Nauki i Techniki EC1. Oblegane było też średniowieczne grodzisko w Tumie k. Łęczycy
Blisko 40 placówek muzealnych i kulturalnych czeka na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w Łodzi. Będzie można obejrzeć m.in. wystawy o najpiękniejszych kamienicach i Łodzi filmowej, spojrzeć na miasto z 40-metrowej Chłodni Kominowej, usiąść w kultowym fotelu RM58 oraz przejechać się zabytkowym jelczem.