W ponad 100 wydarzeniach związanych ze sztuką komiksu oraz grami – spotkaniach z rysownikami i scenarzystami, warsztatach, konkursach, wystawach, targach oraz turniejach – będą mogli wziąć udział w sobotę i niedzielę uczestnicy 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Jak podkreślają organizatorzy święta miłośników historii obrazkowych i rywalizacji komputerowej, to największe tego typu wydarzenie w Polsce i tej części Europy.
"Jak co roku wielbiciele tego gatunku będą mogli spotkać najbardziej znane nazwiska twórców z Polski i ze świata, poznać ofertę wydawnictw rozpoznawalnych na rynku międzynarodowym i tych niszowych, poznać tajniki tworzenia komiksów i gier, uczestniczyć w rozmowach z autorami, szkolić się podczas warsztatów, a także zdobywać autografy ulubionych twórców" - zapowiedział dwudniową imprezę w łódzkiej Atlas Arenie dyrektor festiwalu Adam Radoń.
W sumie pod jednym dachem spotka się ponad 150 twórców komiksów.
Gwiazdami tegorocznej edycji są: południowokoreański twórca Kim Jung Gi - artysta tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony fanów na całym świecie, Miguel Valderrama - rysownik komiksu "Cyberpunk 2077: Trauma Team" oraz Greg Rucka - znany m.in. z serii "Wonder Woman", "Gotham Central" oraz "Wolverine".
Nie zabraknie też wybitnych polskich rysowników, których uczestnicy zobaczą na spotkaniach autorskich, m.in.: Zbigniew "Kasa" Kasprzak, Grażyna "Graza" Fołtyn-Kasprzak, Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Jakub Rebelka.
"W programie są rozmowy ekspertów, pasjonatów, dziennikarzy i krytyków na tematy komiksowe: od historii komiksu, przez serialowe i filmowe adaptacje, po rozważania nad architekturą w komiksie oraz panele związane z mangą i anime. W tym roku odbędzie się m.in. spotkanie z obsadą polskiego dubbingu do +Belle+. Uczestnicy dowiedzą się również, co jest dziś grane w polskim gamedevie i jak dołączyć do tego zacnego grona" – dodał Radoń.
Tegoroczny program warsztatów obejmuje m.in. warsztat z pitchingu (Katarzyna Witerscheim), scenariusza (Piotr Szulc, Tomasz Kontny), komiksowe warsztaty dla dzieci z Robertem Trojanowskim i manga dla początkujących (Monika "Ailish" Filipiak).
Na scenie głównej w ciągu dwóch dni festiwalu zaplanowano konkursy, pokazy rysunku na żywo z udziałem gwiazd festiwalu. Z kolei na tyłach sceny znajdzie się strefa autografów, na której zaproszeni na festiwal artyści rozdadzą rysografy i wpisy do komiksów.
Z okazji 50. urodzin Kajka i Kokosza przygotowano specjalną strefę poświęcona tym jubilatom, w której czekać będzie wiele atrakcji: wystawa, otwarte warsztaty z rysowania dzielnych wojów, czytelnia, gralnia i kolorowanki dla najmłodszych, stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety z bohaterami serii, a także zagrać w grę Kajko i Kokosz: Na plasterki!.
Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena ze specjalnym konkursem odnoszącym się do twórczości tego pisarza.
33. MFKiG towarzyszą dwie retrospektywne wystawy komiksowe, które można oglądać od soboty do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1. Pierwsza zatytułowana "KAS. Monografia" to przekrojowa ekspozycja poświęcona twórczości Zbigniewa Kasprzaka. Druga – "Andrzej Janicki. Uniwersum" – jest retrospektywą twórczości jednego z najznakomitszych twórców komiksowego science fiction z lat 90. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mrr/