74 lata temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, honorowego obywatela m.st. Warszawy, odbędzie się we wtorek w stolicy - przed siedzibą Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej.
Ludność cywilna była całkowicie nieprzygotowana na to, że walka będzie trwała aż 63 dni – mówi PAP Katarzyna Utracka, historyk, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Fakt opuszczenia Warszawy w momencie kapitulacji Warszawy nie był końcem gehenny – mówi PAP Katarzyna Utracka, historyk, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego. Często ten dramat trwał albo wręcz zaczynał się – dodaje.
Pomnik „Małego Powstańca”, przedstawiający blisko 1,5-metrową postać kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, zbyt obszernej panterce, za dużych butach i z przewieszonym przez ramię karabinem, 1 października 1983 r. stanął przy murze obronnym na warszawskim Podwalu. Jest to najbardziej popularne dzieło w dorobku wybitnego polskiego artysty Jerzego Jarnuszkiewicza.
W stolicy otwarto w niedzielę Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Powstańcy będą tam mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, grach towarzyskich oraz otrzymać ciepły posiłek. Placówka ma także służyć spotkaniom z dziećmi i młodzieżą.
Mszą św. w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego, rozpoczną się w niedzielę Obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Po nabożeństwie odbędzie się marsz pamięci „Tędy przeszła Warszawa”.
Henryk Bieniewski, nestor polskich krytyków teatralnych, powstaniec warszawski, jeden z twórców świetności polskiego Teatru Telewizji, redaktor naczelny dwutygodnika „Teatr”, organizator i uczestnik życia teatralnego w Polsce zmarł 24 września w Warszawie.
Około 300 cudzoziemców m.in. Węgrów, Słowaków, Francuzów, Belgów, Rosjan, Ormian walczyło u boku Polaków w Powstaniu Warszawskim. Ich losy przypomina film dokumentalny „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” Małgorzaty Bromy, którego premiera odbyła się we wtorek w Warszawie.