Powstaniec warszawski Juliusz Kulesza został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego podczas uroczystości z okazji 90. urodzin. Obchody odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Pokoje zagadek, gry planszowe, rozmowy ze świadkami historii, filmy, sztuki teatralne i komiksy – w ramach II edycji akcji BohaterON – włącz historię! nauczyciele i uczniowie ze szkół z całej Polski zrealizowali prawie 200 autorskich miniprojektów związanych z Powstaniem Warszawskim i Polskim Państwem Podziemnym. Zespół kampanii wraz z Instytutem Pamięci Narodowej wyłonił trzy zwycięskie drużyny, które w nagrodę wybiorą się na wycieczkę po wojennej Warszawie i spotkają z uczestnikiem walk o stolicę.
Pogrzeb Stanisława Likiernika "Stacha" - żołnierza Kedywu Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, kawalera orderu Virtuti Militari - odbędzie się 21 maja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
30 lat temu, 4 maja 1988 r. w Warszawie zmarł gen. Jan Mazurkiewicz „Radosław”, żołnierz Legionów Polskich, zastępca, a następnie szef Kedywu KG AK. Podczas Powstania Warszawskiego dowódca Zgrupowania AK „Radosław”, w składzie którego walczyły m.in. bataliony: „Zośka” i „Parasol”.
Była mieszkanka Wieliczki Maria Perlberger-Shmuel z Izraela odebrała w piątek Odznakę Honorową Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Rodzina laureatki osiadła w Wieliczce blisko 150 lat temu, jej rodzice zginęli podczas wojny; ona sama ocalała jako dziecko.
15 maja o godz. 14 odbędzie się pogrzeb skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej. Po uroczystościach w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, artystka spocznie w starej części cmentarza - poinformowano w piątek PAP w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich.
W Wilczym Szańcu, byłej kwaterze Hitlera, powstała ekspozycja sprzętu militarnego. Turyści już podczas "majówki" będą mogli zobaczyć m.in. niemiecki pojazd pancerny z okresu II wojny światowej; tego typu pojazdów Niemcy używali przeciw warszawskim powstańcom.
Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego, będą zwolnieni z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej; w czwartek stosowną uchwałę mają podjąć stołeczni radni - poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.