W sobotę o godz. 17, w godzinę „W”, stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Wiedza Niemców na temat Powstania Warszawskiego nadal jest znikoma – mówi PAP prof. Jerzy Maćków z Uniwersytetu w Ratyzbonie. Ocenia, że coraz częstsze gesty na płaszczyźnie politycznej (np. obniżanie 1 sierpnia flagi do połowy masztu przez niemiecką ambasadę) to też efekt wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Polski.
Ambasada Niemiec w Warszawie opuściła flagi do połowy masztu na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego – informuje w sobotę, w 76. rocznicę wybuchu powstania, placówka dyplomatyczna.
Powstańczy czyn niesie przesłanie dla kolejnych pokoleń o bezcennej wartości, jaką jest wolność. O wolności nie wystarczy marzyć. Należy o nią walczyć – powiedział biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy, zorganizowanej w stolicy w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W trakcie Powstania Warszawskiego byłam łączniczką, głównie na Powiślu. Długo jednak nie brałam udziału w zrywie, ponieważ na początku września zostałam ciężko ranna – mówi PAP w przeddzień 76 . rocznicy Powstania Warszawskiego ppor. Krystyna Marcinkiewicz ps. Hedi.
W piątek prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
Najwyższym wyrazem szacunku wobec tych, którzy walczyli o wolną Polskę, jest nasza codzienna ciężka praca, edukacja i ochrona ideałów; dziś jak nigdy należy chronić i dbać o miejsca pamięci, dając przykład kolejnym pokoleniom – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po wizycie na cmentarzu w Wierszach.
Chcemy podziękować za to, co zrobiliście dla Polski i dla Polaków. Jesteście dla nas fundamentem, prawdziwymi bohaterami. Dzięki Wam żyjemy dzisiaj w wolnym kraju – powiedział w piątek do powstańców wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zdaniem rosyjskiego historyka Borisa Sokołowa pomoc militarna Armii Czerwonej dla Powstania Warszawskiego była możliwa w drugiej połowie sierpnia 1944 r., mimo strat z początku sierpnia; jednak Józef Stalin nie chciał wesprzeć powstańców z powodów politycznych.