Unikatowe zabytki sztuki sakralnej, w tym prowadzona od 1597 roku księga ochrzczonych z wpisem pochodzącym z czasów króla Jana III Sobieskiego oraz obraz włoskiego mistrza Francesco Solimeny będzie można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum w Gliwicach.
Zabytkowa monstrancja skradziona 13 lat temu z parafii św. Jana Chrzciciela w Sadłowie wróciła do Polski. Została w poniedziałek przekazana przez właścicieli niemieckiej galerii sztuki wiceminister kultury Monice Smoleń i biskupowi płockiemu Piotrowi Liberze.
Biskup płocki Piotr Libera przekaże na ręce ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego zabytkową XVII-wieczną monstrancję z Sadłowa - poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej ministerstwo kultury. Uroczystość przekazania ma się odbyć podczas poniedziałkowej uroczystości w siedzibie ministerstwa. W 1999 roku srebrną monstrancję będącą dziełem Albrechta I Weimmera i kilka innych zabytków sakralnych skradziono z kościoła św. Jana Chrzciciela w Sadłowie (woj. kujawsko-pomorskie).
Wykonana w nowoczesnej technologii druku 3D kopia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem zostanie poświęcona w niedzielę w Tulcach koło Poznania. To prawdopodobnie pierwsza w Polsce kopia rzeźby sakralnej, wykonana w tej technice. Poświęcenie odbędzie się w ramach uroczystości związanych z 350. rocznicą koronacji znajdującej się w tamtejszym kościele cudownej figury Matki Bożej Tuleckiej. Jak powiedział w piątek PAP kustosz sanktuarium w Tulcach, ks. Marian Libera, kopia figury, po poświęceniu, będzie pielgrzymować do parafii, które ją zaproszą.
Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można obejrzeć w całej okazałości XV-wieczne freski, odkryte w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku k. Lublińca (Śląskie). Wtedy powinny zakończyć się prace konserwatorskie.
260 wystawców z 13 krajów zapowiedziało udział w XIII Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. Imprezę otworzy w poniedziałek w Kielcach metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Pochodzący z przełomu XIII i XIV w. gotycki kościół wchodzący dawniej w skład budynków tworzących klasztor cysterski w Kołbaczu zyskał dwunastometrową iglicę. Poprzednia iglica i fragment wieży, na której była osadzona zniszczyła wichura w 1978 r.
2011-05-23 (PAP) - Do Sandomierza powróciły po konserwacji trzy cenne zabytki sztuki sakralnej: XVIII-wieczny obraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz dwie rzeźby polichromowane - „Pieta” z przełomu XVI i XVII w. i „Personifikacja Ameryki” z XVIII wieku. Do katedry sandomierskiej powrócił odnowiony i zakonserwowany obraz Narodzenia NMP, namalowany przez Łukasza Orłowskiego (1715-1765), stanowiący pierwotne malowidło do ołtarza głównego. Obecnie obraz zajął inne miejsce.