Ponad 3,3 tys. zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych Małopolski będzie dostępnych w portalu "Sakralne dziedzictwo Małopolski". Jego tworzeniem zajmie się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
XVII-w. baldachim procesyjny z kościoła św. Mikołaja w Polance Wielkiej (Małopolska), najstarszy zachowany w całości na południu Polski, odzyskał dawną świetność. Prace konserwatorsko-restauratorskie trwały kilka lat.
Ponad sto dzieł – malarskich, multimedialnych, fotograficznych i rzeźbiarskich – autorstwa polskich artystów zostanie zaprezentowanych podczas 9. Triennale Sztuki Sacrum, które 10 listopada rozpoczną się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Zakończył się pierwszy etap konserwacji kapy liturgicznej, pochodzącej z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach. To jedna z najcenniejszych szat w diecezji bielsko-żywieckiej. Według tradycji turecki aksamit na nią ofiarował król Jan III Sobieski – podała diecezja.
Ponad 38 tys. osób zobaczyło do tej pory wystawę "Maria Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prezentacja dzieł Giotta, Memlinga, Zurbarana, Durera i innych mistrzów potrwa jeszcze tylko kilka dni - do 9 października.
XV-w. obraz Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach (Małopolskie) odzyska średniowieczny blask, który utracił podczas doraźnej konserwacji niemal 30 lat temu - powiedział we wtorek ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.
W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie można od czwartku oglądać intrygujący wizerunek Matki Bożej - „Maria Immaculata w otoku różańcowym”. Obraz pochodzi z kościoła farnego w Krośnie, ponad sto lat temu został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego.
Figura Matki Bożej Łokietkowej z Wiślicy datowana na XIII wiek, została skopiowana dzięki nowoczesnym technologiom 3D. Reprodukcja stanęła na modlitewnym placu w Wiślicy, gdzie spotkali się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, przebywający w diecezji kieleckiej.