W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trwają przygotowania do otwarcia największej w Polsce wystawy poświęconej modzie XXI wieku. Od 13 czerwca będzie można oglądać prace ponad 50 projektantek i projektantów ze zbiorów jedynej placówki kolekcjonującej współczesną polską modę.
W berlińskim Centrum Dokumentacji otwarto wystawę fotograficzną o dawnych wschodnich terytoriach Niemiec, które od 1945 roku należą do Polski. Prace polskich i niemieckich fotografów pokazują przestrzeń pamięci, w której ściśle splatają się doświadczenia utraty, przybycia do obcego otoczenia i oswajania miejsc.
Twórczość Marii Jaremy, Ewy Juszkiewicz, Agaty Kus, Doroty Kuźnik, Teresy Tyszkiewicz - artystek, które przez dekady zmieniały historię sztuki i dziś wyznaczają współczesne nurty na rynku sztuki - eksponowana jest na dwóch wystawach w DESA Unicum.
Piotr Górajec zaznaczył, że przed pracownikami Pałacu w Wilanowie bardzo dużo pracy. - Liczymy na to, że publiczność znów nam zaufa - powiedział na piątkowym briefingu prasowym. W dniu przejęcia obowiązków dyrektora, Górajec zainaugurował uroczyste otwarcie wnętrza skrzydła północnego Pałacu w Wilanowie.
W Drents Museum w Assen otwarto pierwszą w Holandii wystawę Amrity Sher-Gil, jednej z najważniejszych artystek nowoczesnej sztuki indyjskiej. Ekspozycja „Europe belongs to Picasso, India belongs to me” pokazuje blisko 50 obrazów i rysunków wypożyczonych z New Delhi.
Specjalnie przygotowane wystawy, pokazy, spotkania z artystami i koncerty złożą się na program Nocy Muzeów w Łodzi i regionie. W MS2 będzie można zobaczyć rzadko pokazywaną rzeźbę Aliny Szapocznikow „Podróż”, a w Sądzie Okręgowym - inscenizację procesu „Ślepego Maksa”.
Ponad 200 telefonów, centrali i łącznic telefonicznych, w tym ponad stuletnie aparaty korbowe można oglądać na wystawie „Łącznica” w lubelskim Domu Słów. Ekspozycję poświęconą historii rozwoju komunikacji otwarto w czwartek (14 maja).
Zwiedzanie Pałacyku Gościnnego czy piwnic Pałacu Branickich, możliwość zajrzenia do meczetu czy do siedziby Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego, ale też jedyna okazja, by zobaczyć zasuszone maki spod Monte Cassino czy odręczny podpis Branickiego - znalazły się wśród atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów w Białymstoku.
„Pierwszy Król peletonu” - wystawę pod takim tytułem poświęconą Stanisławowi Królakowi, który 70 lat temu - w 1956 roku - jako pierwszy Polak w historii wygrał kolarski Wyścig Pokoju, można od wtorku (12 maja) oglądać w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki.
„Retrospekcja. 70 lat twórczości Józefa Wilkonia” to tytuł wystawy w Muzeum Mazowieckim w Płocku, która otwarta zostanie 6 maja i potrwa do 2 sierpnia. Zobaczyć będzie można około stu prac jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, a także malarza i rzeźbiarza.