Unikatowe zabytki z II tysiąclecia p.n.e. - w tym broń oraz ozdoby ze złota i brązu - odkryli archeolodzy na dwóch nieznanych wcześniej cmentarzyskach k. Dobrego Miasta. Odnalezione artefakty zaprezentowano po raz pierwszy w czwartek w Muzeum Warmii i Mazur.
Na monety, naczynia ceramiczne i kości zwierzęce natrafili archeolodzy w XVII-wiecznej studni odnalezionej w centrum Leszna (wielkopolskie). Eksponaty zostaną teraz przekazane naukowcom w celu wykonania szczegółowych ekspertyz.
Ok. 7 tys. zabytków odnaleźli dotąd archeolodzy w trakcie wykopalisk w miejscu dawnej kolegiaty w Poznaniu. Odkryte przez nich wejście prowadzące do świątyni zostanie specjalnie wyeksponowane po przebudowie placu w centrum miasta.
Grecką amforę datowaną na okres od drugiej połowy VII w. do VI w. p.n.e odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) w czasie badań w Chotyńcu (Podkarpackie). To pierwsze w Polsce takie znalezisko i - jak oceniają naukowcy - zabytek wielkiej wagi.
Celem publikacji jest odtworzenie rozproszonych w wyniku wojen zbiorów archeologicznych z obszaru południowo-wschodniej strefy Bałtyku - powiedziała PAP Anna Bitner-Wróblewska, współredaktorka i współautorka unikatowego wydawnictwa „Inwentarz archeologiczny guberni kowieńskiej”.
Celem publikacji jest odtworzenie rozproszonych w wyniku wojen zbiorów archeologicznych z obszaru południowo-wschodniej strefy Bałtyku - powiedziała PAP Anna Bitner-Wróblewska, współautorka unikatowego wydawnictwa „Inwentarz archeologiczny guberni kowieńskiej”.
Policjanci odzyskali ponad 200 cennych zabytków sprzed 2,8 tys. lat; to część tzw. skarbu z Miastka (Pomorskie). Zabytki odnaleziono w koszalińskim muzeum. Przekazały je osoby, które wykopały skarb w Miastku, ale twierdziły, że pochodzi z okolic Białego Boru.
Do 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który w okolicach Poznania prowadził bez zezwolenia poszukiwania archeologiczne a znalezione przedmioty próbował sprzedać w sieci. Mieszkaniec powiatu płockiego odpowie przed sądem za kradzież dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Projekt „Tu się wszystko zaczęło”, w ramach którego mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać zabytki z czasów Mieszka I, otrzymał ponad 8,2 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.
Blisko 300 zabytków archeologicznych od starszej epoki kamienia aż do średniowiecza, pochodzących z powiatu kamieńskiego można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym. Część z nich jest prezentowana publiczności po raz pierwszy.