Międzynarodową kampanię fundraisingową „Camp Mail – Purchase of Documents”, której celem jest wykup i ochrona oryginalnych dokumentów związanych z niemieckimi obozami koncentracyjnymi i zagłady, uruchomiła Fundacja Auschwitz-Birkenau – podało Muzeum Auschwitz.
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie zaczęło udostępniać swoje zbiory w wersji cyfrowej. Na stronie internetowej można przeglądać już ok. 300 zeskanowanych obiektów. Wśród nich są dokumenty obozowe, a także fotografie, korespondencja, prywatne dokumenty więźniów. Baza będzie stale rozbudowywana.
Programowi eutanazji w nazistowskich Niemczech i jego związkom z KL Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało należące do Muzeum Auschwitz centrum edukacyjne – podała oświęcimska instytucja. Sesja odbędzie się 17 czerwca, można już wysyłać zgłoszenia udziału.
Utwory skomponowane w czasie II wojny przez więźniów w niemieckich obozach zabrzmią 12 czerwca na koncercie „Muzyka, której nie udało się uciszyć”, który w domu przedpogrzebowym cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej organizuje Bielskie Centrum Kultury – podał magistrat.
Szczątki dziesięciu ofiar niemieckich egzekucji z okresu II wojny światowej odnaleźli badacze Instytutu Pamięci Narodowej na Górkach Czechowskich w Lublinie. W latach 2022-2025 natrafiono tam na pięć zbiorowych mogił, z których wydobyto szczątki ponad 60 osób.
85 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz deportowany został franciszkanin o. Maksymilian Kolbe. Transport z więzienia na Pawiaku dotarł 28 maja 1941 roku. Kolbe zmarł męczeńską śmiercią 14 sierpnia. Oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poinformowało o zakończeniu kolejnego etapu prac w okolicach Palmir. W wytypowanej jamie grobowej znaleziono kolejne ludzkie szczątki. W sąsiedztwie odkryto pojedynczą jamę grobową, w której także natrafiono na ludzkie szczątki.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie poszukuje krewnych ofiar i świadków zbrodni, do których dochodziło w szpitalach i „żłobkach” w obozach pracy w Hamburgu od 1940 do 1945 r. Dzieci były tam głodzone na śmierć, topione.
Pod Pomnikiem Ponarskim na Powązkach Wojskowych upamiętniono ofiary Zbrodni Ponarskiej. Podczas uroczystości Stowarzyszenie Rodzina Ponarska przyznała trzy pamiątkowe medale z okazji 30-lecia organizacji.