Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 r. papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Wizyta miała duże znaczenie nie tylko dla wolności Kościoła w Polsce, lecz także pośrednio przyczyniła się do odzyskania przez Polskę pełnych swobód demokratycznych. Zdaniem wielu analityków to, co papież mówił podczas tej wizyty, przyczyniło się do powstania w następnym roku "Solidarności".
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełamaniem "żelaznej kurtyny" i pokazaniem światu, że komunizm nie będzie trwać długo, a jego upadek nie musi być związany z trzecią wojną światową – powiedział PAP politolog ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW w Warszawie.
Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. były jak impuls elektryczny. Zapoczątkowały w Polsce rewolucję sumienia, która doprowadziła do obalenia komunizmu – powiedział PAP biograf Jana Pawła II George Weigel.
Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Litwy w sobotę w Wilnie upamiętniono 30. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do tego kraju. Po południu w katedrze wileńskiej została odprawiona msza, po czym w Sali Teatralnej Uniwersytetu Wileńskiego odbyło się spotkanie wspomnieniowe, w którym zdalnie uczestniczył kardynał Stanisław Dziwisz.
Państwa pluralistyczne nie mogą rezygnować z norm etycznych w życiu publicznym – podkreślił papież Jan Paweł II podczas przemówienia w parlamencie RP 11 czerwca 1999 r. Zaznaczył, że wykonywanie władzy politycznej powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu.
Dla władz PRL kolejne pielgrzymki Jana Pawła II (w 1979, 1983 i 1987 r.) były problemem, rzec można – dopustem bożym. Owszem, gościły go w kraju, ale tylko dlatego, że nie miały innego wyjścia. Świetnie oddają to słowa: „Możemy obecnie jedynie marzyć, żeby Bóg powołał go jak najszybciej na swoje łono”, które miał wypowiedzieć w rozmowie z sowieckimi towarzyszami wiosną 1983 r. minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak.
W tym roku mija 25 lat od VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W czasie tej wizyty papieża zaznaczył, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”. Zwrócił także uwagę, że na jedność starego kontynentu składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.
17 lat temu, 2 kwietnia 2005 r., w Watykanie zmarł św. Jan Paweł II. Papież w roku 2001 odwiedził Ukrainę. „Ojciec Święty przyjechał do nas jako apostoł pokoju i pojednania” – mówi PAP zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Papież Jan Paweł II spotkał się z narodem ukraińskim w 2001 roku. W czasie pielgrzymki nazwał Kijów „matką słowiańskiego chrześcijaństwa w Europie Wschodniej”. „Światłością Ukrainy bądź ty, Kijowie” – powiedział. Podziękował Ukraińcom za obronę Europy „w niezłomnej i heroicznej walce przeciwko najeźdźcom”.
W sercach milionów Ukraińców żyje święta pamięć o Janie Pawle II – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z papieżem Franciszkiem. Wypowiedź szefa państwa ukraińskiego cytuje w środę jego biuro.