23 czerwca 1944 r. w czasie lotu nad Normandią poległ chorąży pilot Aleksander Chudek. To jeden z zapominanych asów polskiego lotnictwa myśliwskiego. Przez 65 lat uznawano go za zaginionego. Dopiero w 2009 r. odtworzono przebieg jego ostatniego lotu - powiedział PAP historyk prof. Andrzej Olejko.
Pozostaniemy na zawsze wdzięczni Polakom za ich wkład w II wojnę światową i rekonstruując ten samolot chcę oddać hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli wówczas w Wielkiej Brytanii – mówi PAP Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legacy.
Minister obrony Mariusz Błaszczak w przededniu Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej odsłonił w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) mural „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Upamiętnia on polskich lotników biorących udział w II wojnie światowej.
Przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od niedzieli można oglądać wystawę „The Airmen”. Składają się na nią zdjęcia przedstawiające – u schyłku ich życia – polskich lotników i żołnierzy innych formacji, którzy w latach 40. służyli w brytyjskim lotnictwie.
Edward, książę Kentu, kuzyn brytyjskiej królowej Elżbiety II, otworzył we wtorek przygotowaną przez ambasadę RP w Londynie wystawę poświęconą polskim lotnikom walczącym w bitwie o Wielką Brytanię i ich osiągnięciom.
Wystawę poświęconą polskim lotnikom uczestniczącym w bitwie o Wielką Brytanię, której 80. rocznica obchodzona jest w tym roku, otwarto w niedzielę w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.
W Galerii Brama Bielańska Muzeum Niepodległości w Warszawie w czwartek otwarta zostanie wystawa pt. „Tak niewielu w heroicznej obronie nieba nad Anglią. Polacy w powietrznej kampanii w 1940 roku”. Ekspozycja o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię czynna będzie do 27 września.
Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny w Europie brytyjski dziennik „The Times” przypomina losy trzech mniej znanych polskich lotników, którzy walczyli w szeregach Royal Air Force.