W Archikatedrze Oliwskiej otwarto w niedzielę wystawę IPN „Błogosławieni Ulmowie z Markowej”. Plansze ze zdjęciami rodziny, które przypominają historię Ulmów i ich męczeńskiej śmierci za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej będą towarzyszyć relikwiom w parafiach na terenie archidiecezji gdańskiej.
Na murze Aresztu Śledczego w Katowicach odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą bł. ks. Jana Franciszka Machę – zaangażowanego w działalność charytatywną śląskiego kapłana, zgładzonego w 1942 r. przez Niemców. W sobotę minęła 80. rocznica jego śmierci przez zgilotynowanie w katowickim więzieniu.
W niedzielę w Kościele katolickim liturgiczne wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa – patrona Warszawy, gorliwego spowiednika i kaznodziei, jednego z pierwszych duchownych, który wprowadził do Kościoła język polski poprzez kazania, teksty i pieśni religijne.
Ponad 120 osób, które po śmierci zostały wyniesione na ołtarze, modliło się za życia na Jasnej Górze – podało w poniedziałek, w dniu Wszystkich Świętych, biuro prasowe sanktuarium. To m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w niedzielę 26 września uroczyście wprowadzi relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. matki Elżbiety Czackiej do stołecznego kościoła bł. Władysława z Gielniowa.
II Festiwal Świętych i Błogosławionych ECCE HOMO, organizowany przez parafię pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach (Wielkopolska), odbędzie się pod hasłem: „Bł. Edmund Bojanowski. Serdecznie dobry człowiek”.
Z Polską związanych jest kilkuset świętych i błogosławionych. Dokładniejszej liczby nie znamy, bo bywało, że wynoszono na ołtarze np. męczennika z towarzyszami, których imiona i liczba nie były podane - wyjaśnia jezuita o. dr Marek Blaza.