Ponad 500 tys. zł przeznaczył w tym roku wojewoda warmińsko-mazurski na uporządkowanie cmentarzy wojennych, na których spoczywają żołnierze wielu narodowości polegli w obu wojnach światowych i zmarli w niemieckich obozach jenieckich.
100 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – bitwy gorlickiej. Z tej okazji w sobotę na cmentarzu żołnierskim nr 123 w Łużnej-Pustkach koło Gorlic odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych i Wojska Polskiego.
Ponad 1,2 mln zł zostało przeznaczone w tym roku, głównie z budżetu wojewody, na remonty cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Małopolski. W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu konfliktu, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.
Żołnierze Bundeswehry zakończyli w czwartek porządkowanie cmentarza w Marynie k. Suwałk, na którym pochowani są polegli podczas I wojny św. Niemcy, Rosjanie, Polacy i Litwini. W pracach pomagali także polscy żołnierze i miejscowi strażacy.
Na cmentarzu z I wojny światowej w Markajmach (woj. warmińsko-mazurskie) odsłonięto w piątek kwaterę wojenną 39 jeńców brytyjskich, zmarłych w niemieckim obozie Heilsberg. Była to jedyna nekropolia w Europie, na której żołnierze brytyjscy nie mieli nagrobków.