80 lat temu, 5 września 1944 r., do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau dotarł ostatni transport z Żydami deportowanymi z okupowanej Holandii. Była wśród nich 15-letnia Anne Frank, która przed ujęciem pisała dziennik. Po wojnie stał się on świadectwem Holokaustu.
To będzie spektakl o nietuzinkowej bohaterce żyjącej w nietuzinkowych czasach i nietuzinkowych okolicznościach - mówi PAP Zbigniew Brzoza, autor adaptacji i reżyser "Dziennika Anne Frank". Premiera w stołecznym Teatrze Lalka w sobotę.
95 lat temu, 12 czerwca 1929 r., urodziła się Anne Frank. W wieku 13 lat rozpoczęła pisanie swojego dziennika. Opisywała w nim codzienność w ukryciu. Dziennik jest jednym z najbardziej znanych świadectw Holokaustu, lecz nie jedynym. Podobne relacje stworzyli Dawid Sierakowiak oraz Renia Spiegel, którzy żyli w okupowanej Polsce.
80 lat temu, 12 czerwca 1942 r., 13-letnia Żydówka Anne Frank, która wraz z rodziną ukrywała się przed Niemcami w Amsterdamie, rozpoczęła pisanie swojego dziennika. Opisywała w nim codzienność w ukryciu. Dziennik jest jednym z najbardziej znanych świadectw Holokaustu, lecz nie jedynym. Podobne relacje stworzyli Dawid Sierakowiak oraz Renia Spiegel, którzy żyli w Polsce.
Niepublikowane dotąd wykonanie „Dziennika Anne Frank”, opery monodramu Grigorija Frida, pojawi się w piątek wieczorem na internetowej platformie Play Kraków – podaje miasto. Tekst utworu jest oparty na pamiętniku żydowskiej dziewczynki, ofiary Holokaustu.
76 lat temu, 5 września 1944 r., do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau dotarł ostatni transport z Żydami deportowanymi z okupowanej Holandii. Była wśród nich 15-letnia Anne Frank. Przed ujęciem pisała dziennik, który po wojnie stał się świadectwem Holokaustu.
73 lata temu Anne Frank trafiła do obozu Auschwitz. Wraz z bliskimi znalazła się w ostatnim transporcie Żydów deportowanych przez Niemców z okupowanej Holandii. Pociąg wyruszył z obozu w Westerbork 3 września 1944 r. Do Auschwitz II-Birkenau dotarł dwa dni później.
Ambasada Izraela w Japonii przekazała w czwartek tokijskim bibliotekom publicznym 300 egzemplarzy "Dziennika" Anne Frank i książek o tej młodej ofierze Holokaustu. Ofiarowane książki zastąpią te, które zostały ostatnio zniszczone przez wandali.
Spektakl pt. „Hello Kitty”, inspirowany „Dziennikiem” Anne Frank, napisanym podczas okupacji przez 13-letnią Żydówkę, pokazał w sobotę Lubelski Teatr Tańca. Przedstawienie w metaforyczny sposób ukazuje problem wolności, samotności, utraconego dzieciństwa.