Tłumy na ulicach, całonocne czuwania w kościołach, setki zniczy w miejscach kojarzonych z Janem Pawłem II, zamknięte sklepy, kluby i urzędy oraz wspólne modlitwy kibiców zwaśnionych drużyn. Dni poprzedzające śmierć papieża-Polaka oraz te bezpośrednio po niej określono mianem "narodowych rekolekcji".
Mija 20 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Zmarł w wieku 84 lat po dwóch miesiącach kolejnych kryzysów zdrowotnych, które Watykan początkowo przedstawiał jako skutki infekcji grypowej. Papież, coraz słabszy i niemogący mówić, odchodził na oczach świata.
Jan Paweł II był katalizatorem, ale zarazem i twórcą przemian; był znakiem nadziei dla świata – powiedziała w środę w Poznaniu była premier i ambasador RP w Watykanie prof. Hanna Suchocka. W stolicy Wielkopolski rozpoczęła się konferencja naukowa "Jan Paweł II: czytać historię, tworzyć historię".
Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kandydatki na ołtarze Kunegundy Siwiec (1876 - 1955) – mistyczki - ogłosił we wtorek Watykan. To jeden z dokumentów zaaprobowanych przez papieża podczas spotkania z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas spotkania z wiernymi w Watykanie, że groza Holokaustu nie może być nigdy zapomniana ani zanegowana. Nawiązał do poniedziałkowej 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej zainauguruje w wigilijny wieczór Rok Święty w Kościele. Aktu tego dokona papież Franciszek. Przez cały rok próg drzwi przekroczą miliony pielgrzymów. Obrzęd ich otwarcia zmieniono po tym, gdy 50 lat temu fragmenty zasłaniającego je muru spadły tuż obok papieża Pawła VI.
Papież Franciszek, który we wtorek kończy 88 lat, jest jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła i najstarszym podróżującym po świecie. Dwa dni przed urodzinami odwiedził Korsykę, a za tydzień zainauguruje Rok Święty z bogatym programem wydarzeń, który będzie wyzwaniem dla jego sił i zdrowia.
Polacy walczyli o niepodległość „także z różańcem w ręku” - powiedział w środę papież Franciszek, nawiązując do poniedziałkowego Święta Niepodległości. Podczas audiencji generalnej w Watykanie przypomniał, że „umęczona Ukraina cierpi”.