256 tys. zł dofinansowania na remont i konserwację zabytków cmentarnych przeznaczył w tym roku podkarpacki konserwator zabytków. M.in. na prace przy nagrobkach usytuowanych na dwóch cmentarzach greckokatolickich, w Sieniawce oraz Starym Bruśnie.
Pierwsza pielgrzymka Kościoła greckokatolickiego metropolii przemysko-warszawskiej ma przybyć w piątek do sanktuarium Matki Bożej "Brama Miłosierdzia" w Jarosławiu na Podkarpaciu. Wydarzenie zgromadzi wiernych z całej Polski. Będą się modlić przed ikoną Matki Bożej koronowaną przez Jana Pawła II w 1996 r.
Tłum grekokatolików wziął w sobotę udział w Przemyślu w uroczystościach święta Objawienia Pańskiego, zwanego też popularnie Jordanem, na pamiątkę chrztu Chrystusa w tej rzece. Jest to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościołów wschodnich, będące zarazem kulminacją okresu Bożego Narodzenia.
Wierni Kościoła greckokatolickiego pierwszy raz w jego historii nie zasiądą dziś do wigilijnej kolacji i nie pójdą na pasterkę, bo decyzją władz Cerkwi zmieniono kalendarz liturgiczny z juliańskiego na gregoriański.
Wierni Kościoła greckokatolickiego, głównie uchodźcy z Ukrainy, świętują Wielkanoc również na Jasnej Górze. Jak podkreślają, mimo wojny z wiarą przeżywają uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa, bo daje to siłę i nadzieję. Łączą się duchowo z rodakami w Ukrainie.
Życzę, aby celebracja misterium paschalnego nasyciła wszystkich doświadczeniem obecności Zmartwychwstałego – pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach wielkanocnych dla grekokatolików.
Zmartwychwstały Chrystus uczy nas, że życie jest silniejsze od śmierci, dobro i sprawiedliwość zwyciężają zawsze, a wszelkie cierpienie ma swój kres i kiedyś się kończy – pisze abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
W rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę w stołecznej cerkwi greckokatolickiej przy monasterze ojców bazylianów odbyła się msza św. a następnie nabożeństwo, w czasie, których modlono się o pokój na Ukrainie. Wierzę, że krew Ukraińców przyniesie dobro nie tylko w ich kraju, ale i na całym świecie – mówi o. Jakub Nesterowicz.
Polacy wyznania grekokatolickiego są podzieleni w sprawie zmiany kalendarza w Cerkwi z juliańskiego na gregoriański. Wielu, zwłaszcza młodych i mieszkających w miastach, mówi, że zmiana ta ułatwi im funkcjonowanie. Bardziej konserwatywni mieszkańcy wsi uważają, że to niepotrzebne zerwanie z wielowiekową tradycją.