Podczas Powstania Warszawskiego artyści, którzy byli w strukturach AK, stawali dzielnie na barykadach, walcząc z wrogiem. Pozostali kryli się z ludnością cywilną w piwnicach, usiłując przetrwać w ten sposób niemieckie ataki. Niezależnie od tego, gdzie znajdowali się w trakcie oblężenia miasta, większość z nich wykorzystała swój talent, by nieść pociechę innym, występując na zaimprowizowanych scenach, przygotowując programy z piosenkami, i to zarówno z przedwojennymi, jak i okupacyjnymi czy powstańczymi.
„A więc wojna..” – te słowa komunikatu specjalnego wygłoszone 1 września 1939 r. oznajmiły nadejście nowej rzeczywistości. Podwójna agresja i okrutny charakter rozpoczynającej się okupacji przetasowały społeczeństwo. Ekstremalne okoliczności spowodowały nasilenie się postaw skrajnych, zmuszały do aktywności zapewniającej przeżycie. Nie inaczej sprawy miały się w świecie sztuki. Oprócz heroizmu były przykłady kolaboracji, zwłaszcza pod okupacją sowiecką.
Zdjęcia utraconych w czasie drugiej wojny światowej dzieł znalazły się na uruchomionym przez ministerstwo kultury portalu dzielautracone.gov.pl. Resort liczy, że witryna pomoże w upowszechnianiu wizerunku poszukiwanych polskich dóbr kultury.