Muzeum Miasta Gdańsk zakupiło 16 arkuszy z 40 grafikami słynnego gdańskiego malarza i rysownika Daniela Chodowieckiego. Zakup został dofinansowany z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów - podało w czwartek muzeum.
Norblin bardzo świadomie eksperymentował w grafice. Inspirując się Rembrandtem, próbował dotknąć granicy medium – powiedział PAP dr Paweł Ignaczak, kurator wystawy „Jak Rembrandt… – grafika Jana Piotra Norblina”, którą będzie można oglądać od poniedziałku w Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Na retrospektywnej wystawie „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki zaprezentowano ponad 400 artefaktów, wśród nich szkice i rysunki, plansze z serii komiksowych, m.in. „Kapitan Żbik" i „Thorgal”. Wystawę można oglądać do niedzieli.
Oprócz przemysłowych zastosowań sitodruk ma swoje miejsce w świecie sztuki, tradycyjnych technik graficznych, technik grafiki artystycznej - powiedziała PAP Estera Mrówka, artystka i asystentka w Pracowni Sitodruku i Barwienia Tkanin Uniwersytetu SWPS.
Nie piszę o Teresie Wilbik i Januszu Stannym wyłącznie jako o swoich rodzicach. Chcę również pokazać ich jako pracowitych i konsekwentnych grafików oraz ważnych twórców Polskiej Szkoły Ilustracji - mówi PAP Katarzyna Stanny, autorka książki "Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji".
„Estera Karp” to projekt wystawy twórczości polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, urodzonej w 1897 roku w Skierniewicach, która wpisała się w historię École de Paris – wielonarodowego środowiska twórczego, funkcjonującego w stolicy Francji w okresie międzywojennym i w latach następujących po II wojnie światowej.
90 lat temu, 13 sierpnia 1933 r., urodził się Rosław Szaybo. „Żaden inny polski grafik nie osiągnął takiego sukcesu na skalę światową. Eksperymentował z fotografią, typografią, stosował fotomontaż. Uprawiał +wizualną inżynierię+” – mówi PAP historyk i krytyk sztuki oraz kurator senior Muzeum Plakatu w Warszawie, Mariusz Knorowski.
Około 150 grafik i ilustracji z liczącej ponad 700 prac kolekcji Instytutu Lwowskiego znajdzie się na wystawie „Grafika lwowska. Miasto–ludzie–wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”, którą od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Kresów w Lubaczowie.
W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie w Instytucie Polskim w Rzymie otwarta została w czwartek wystawa prac Mieczysława Wejmana „Tańczący 1944”. Składają się na nią sugestywne rysunki i szkice, przedstawiające w metaforyczny sposób dramat niemieckiej okupacji i Zagłady.