Wraz z odejściem Marcina Wichy polska literatura straciła jednego ze swoich współczesnych mistrzów - czytamy we wpisie zamieszczonym w sobotę na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na portalu X.
W sobotę media poinformowały, że zmarł Marcin Wicha - projektant, grafik i pisarz, laureat Paszportu "Polityki", literackiej Nagrody "Nike" oraz Nagrody im. Gombrowicza.
"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marcina Wichy – wybitnego pisarza, eseisty i grafika, laureata wielu prestiżowych nagród literackich" - przekazało MKiDN.
Zdaniem autorów wpisu twórczość Wichy łączyła w sobie "subtelną wnikliwość i wyjątkową zdolność do uchwycenia ludzkich emocji".
"Wraz z jego odejściem polska literatura straciła jednego ze swoich współczesnych mistrzów. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi" - napisali autorzy.
Artysta urodził się w 1972 roku. Z wykształcenia był grafikiem i projektantem. Projektował okładki, plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym". Rysował też w "Charakterach". Współpracował z "Gazetą Wyborczą".
Jak przypomina "GW", Wicha zadebiutował w prasie w 2008 roku, a trzy lata później opublikował pierwszą książkę dla dzieci. Następnie napisał wiele książek dla dzieci, m.in.: "Klara. Proszę tego nie czytać" (2011), "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności" (2013), "Bolek i Lolek. Genialni detektywi" i "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" (2018).
Był również autorem książek dla dorosłych: "Jak przestałem kochać design" (2015), "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (2017) i eseistycznej biografii "Kierunek zwiedzania" (2021). Opublikował także zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" (2022) i esejów o projektowaniu "Gościnne występy" (2024).
Za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", autobiograficzną opowieść o żałobie po matce, został uhonorowany Paszportem "Polityki", Nagrodą Literacką "Nike" oraz "Nike" czytelników, jak i Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza.(PAP)
iżu/ bar/