W 80. rocznicę zburzenia Jasła odbędzie się premiera filmu „Zrównać z ziemią” opowiadającego o tragicznych losach kilkunastotysięcznego miasta. Bezpłatny pokaz odbędzie się w piątek 13 września w jasielskim domu kultury.
Po II wojnie światowej Jasło było najbardziej zniszczonym miastem w Europie. Nie wiadomo tylko dlaczego zostało zlikwidowane. Po 80 latach od tamtych wydarzeń, twórcy filmu „Jasło 44” przyglądają się wszystkim okolicznościom tej sprawy.
W Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE w Brukseli otwarto wystawę fotograficzną o zburzeniu przez Niemców w czasie wojny Jasła. „Niemcy zdecydowali, że Jasło będzie albo niemieckie, albo nie będzie go w ogóle” – mówił na otwarciu organizator wystawy europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
Z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy (PiS) w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarta zostanie we wtorek wystawa poświęcona splądrowaniu i całkowitemu zburzeniu przez Niemców w czasie II wojny światowej Jasła. Nie toczyły się tam żadne działania wojenne, ale „Niemcy uznali, że jeśli Jasło nie będzie niemieckie, to nie będzie go w ogóle” – powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Widowisko historyczne oraz otwarcie wystawy przypomni w sobotę 70. rocznicę wysiedlenia i zburzenia Jasła. W 1944 r. Niemcy po wysiedleniu mieszkańców zburzyli miasto. Spośród 1200 budynków ocalały trzy; m.in. spalono lub wysadzono wszystkie kościoły.