Nieco drwiąco mówiono o nim „dworski pisarz”, który zawsze idzie ręka w rękę z władzą. To stwierdzenie prawdziwe, ale też ograniczające. Jarosław Iwaszkiewicz był też jednym z największych polskich pisarzy i poetów XX wieku i nie zawsze oportunistą. W czasach okupacji pomagał setkom ludzi, w tym narażając życie – osobom pochodzenia żydowskiego. 20 lutego obchodzimy dzień urodzin poety i pisarza… choć to data umowna.
Opowieść o ludziach niespełnionych – prapremiera „Opowiadania brazylijskiego” Jarosława Iwaszkiewicza w adaptacji i reżyserii Marcina Hycnara odbędzie się 28 marca na scenie warszawskiego Teatru Narodowego.
Sinusoida spięć i okresów spokoju - tak stosunki pomiędzy literatami a władzami PRL-u opisuje Konrad Rokicki. "Przeciwko władzy była stosunkowo niewielka grupa pisarzy, znakomita większość była bierna" - mówił Rokicki podczas promocji książki.
Pół wieku znajomości na tle burzliwych dziejów XX wieku dokumentują listy opublikowane w książce "Czesław Miłosz. Jarosław Iwaszkiewicz. Portret podwójny", która trafia właśnie do księgarń.
Słynny portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Ignacego Stanisława Witkiewicza - jego prezent ślubny dla Iwaszkiewiczów - uroczyście powrócił do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku pod Warszawą. Obraz Witkacego skradziono w 2005 r. W maju br. odzyskali go policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. Według szacunków policji, skradzione dzieło jest warte co najmniej 450 tys. zł.
Nasi pisarze prawie przez całe Dwudziestolecie rozliczali się z wojną polsko-sowiecką. Nie tylko dlatego, że wielu z nich, tak jak Juliusz Kaden-Bandrowski czy Stanisław Rembek wzięło udział w tym starciu z karabinem w ręku.
2011-06-10 (PAP) - Nowy album Włodka Pawlika "Struny na ziemi" zostanie zaprezentowany podczas koncertu w sobotę 11 maja w Kieleckim Centrum Kultur na Scenie za Stalową Kurtyną. Wystąpią Lora Szafran, Marek Bałata oraz trio Włodka Pawlika.
31.12.2010. Warszawa (PAP) - Publikacja dzienników Mrożka, Iwaszkiewicza i Stachury, biografia Ryszarda Kapuścińskiego pióra Artura Domosławskiego, powieść Janusza Głowackiego "Good night, Dżerzi" - to najgłośniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej literaturze. STYCZEŃ - Laureatem nagrody miesięcznika "Nowe Książki" został Janusz Degler, autor monografii "Witkacego portret wielokrotny. Szkice i materiały do biografii". LUTY