35 lat temu, 5 kwietnia 1989 r., po dwóch miesiącach rozmów, podpisano porozumienie zamykające obrady Okrągłego Stołu. Moment ten uznano później za symboliczny początek transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
W Pradze zakończyła się w piątek międzynarodowa konferencja „Demokratyczna rewolucja 1989. 30 lat później”. Dr Paweł Ukielski z PAN ocenił, że o przyczynach i przebiegu zmian w Europie Środkowej wiadomo dużo i raczej nie pojawią się całkiem nowe informacje.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odznaczył we wtorek działaczy opozycji demokratycznej, m.in. z Gdańska, zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce. Jesteście ludźmi, o których Polska powinna pamiętać - podkreślił Borusewicz.
Bez kapitalizmu nie ma demokracji - mówił w czwartek prof. Leszek Balcerowicz na konferencji w Sejmie zorganizowanej z okazji 25-lecia polskich przemian gospodarczych. 17 grudnia 1989 r. prace nad ustawami reformującymi gospodarkę rozpoczęła powołana przez Sejm nadzwyczajna komisja.
"Freedom Express" to tytuł wyprawy śladami przemian 1989 r., którą z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność przemierzy 20 młodych historyków, dziennikarzy i artystów. Podróż, którą można śledzić w internecie, ma upowszechniać najnowszą historię.
4 czerwca 1989 roku, to wielkie, mądre, dobrze wykorzystane zwycięstwo - powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że udało się w tym roku zdobyć uznanie świata za miejsca Polski w odzyskaniu wolności przez Europę Wschodnią.
Memoriał Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie mieścił się urząd cenzury, odsłonił prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz Waltz i działaczami podziemia. Wolne słowo to był dynamit, który rozsadził system - mówił prezydent.