Muzealnicy z zamku w Lidzbarku Warmińskim wydobyli z drugiego poziomu zamkowych piwnic cztery lufy armatnie. Ponieważ każda z nich ważyła ok. 700 kg musieli zmontować specjalną konstrukcję, przypominającą kolejkę.
W piątek w Lidzbarku Warmińskim rozpocznie się festiwal historyczny, którego kulminacją będzie rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem, którą wojska Napoleona Bonapartego w 1807 roku stoczyły z wojskami rosyjsko-pruskimi. Udział w bitwie zapowiedziało 200 rekonstruktorów.
Ponad 300 rekonstruktorów w historycznych strojach z epoki napoleońskiej ma wziąć udział w inscenizacji bitwy Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r., która odbędzie w sobotę w Lidzbarku Warmińskim.
W Lidzbarku Warmińskim powstał pierwszy w regionie ogród biblijny, w którym posadzono gatunki roślin wymienionych w Starym i Nowym Testamencie. Miejscowa parafia uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Prezydent Andrzej Duda ustanowił 10 nowych Pomników Historii; są wśród nich: Święta Lipka - sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn - zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, Rogalin - zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy.
W Lidzbarku Warmińskim rozebrano we wtorek Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą dekomunizacyjną tego typu obiekty powinny być zlikwidowane przez właścicieli terenu do końca marca.
Ponad 280 rekonstruktorów w historycznych strojach z epoki napoleońskiej ma wziąć udział w inscenizacji bitwy Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r., która odbędzie w sobotę w Lidzbarku Warmińskim.
Tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w środę w kolegiacie w Lidzbarku Warmińskim. Uroczystość odbyła się w 60. rocznicę urodzin duchownego.
Zgodę na rozbiórkę pomnika żołnierzy radzieckich w Lidzbarku Warmińskim wyraziła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak podkreśliła za rozbiórką przemawia "zły stan obiektu, ale także to, że stanowi on pozostałość propagandowej działalności władz Polski Ludowej".
Władze miejskie Lidzbarka Warmińskiego wystąpiły do wojewody warmińsko-mazurskiego o zgodę na demontaż i przeniesienie pomnika żołnierzy radzieckich na miejscowy cmentarz wojenny. Jednym z powodów tej decyzji jest fatalny stan techniczny monumentu.