Wspólna placówka naukowo-badawcza uniwersytetów z Polski i Niemiec – Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) uroczyście zainaugurowała w czwartek dwudziesty rok akademicki – poinformowała rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.
W trakcie tegorocznych badań pola bitwy pod Kunowicami, prowadzonych przez dr hab. Grzegorza Podrucznego prof. UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach, odnaleziono tzw. zrzut pobitewny. 12 sierpnia 1759 r. doszło tam do bitwy zaliczanej do największych batalii wojny siedmioletniej.
„Architektura ceglana na pobrzeżu Bałtyku – nowe perspektywy badań” - to tytuł wystawy, którą od środy będzie można oglądać w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie). To pierwsza prezentacja tej wystawy w języku polskim.
Władze Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zrobiły kolejny krok ku przekształceniu słubickiego Collegium Polonicum w polsko-niemiecki wydział obu uczelni.
W Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) można obejrzeć efekt pracy młodych ludzi, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym dot. historii bitwy pod Kunowicami. Wykonana przez młodzież makieta obrazuje fragment bitwy sprzed ponad 255 lat.
Wernisaż wystawy "Portret wsi wielkopolskiej w zdjęciach weselnych” odbędzie się w Collegium Polonicum w Słubicach . Ekspozycja wpisuje się w ideę Roku Kolbergowskiego 2014 – poinformowała PAP Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum.