12 sierpnia 1941 r. Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt podpisali Kartę Atlantycką, która określiła podstawy światowego ładu po wojnie. Zdaniem historyka Iana Kershawa miała ogromne znaczenie jako lista demokratycznych praw i zasad włączonych później do celów Narodów Zjednoczonych.
12 sierpnia 1944 r. brytyjski premier Churchill apeluje do Stalina o pomoc dla powstańców. Żołnierze mjr. "Roga" zatrzymali atak na Starówkę. Rosjanie z RONA masakrują ludność Ochoty w Instytucie Radowym i kościele św. Jakuba. W specjalnym rozkazie płk "Monter" wyjaśnia status kobiet - uczestniczek powstania.
5 marca 1946 r. Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym w amerykańskim Fulton powiedział, że Europę podzieliła „żelazna kurtyna” i ostrzegł przed ekspansją komunizmu. Było to pierwsze publiczne użycie tego określenia, które miało się stać symbolem rozpoczynającej się konfrontacji Zachodu ze Związkiem Sowieckim.
Do kiosków we Francji trafiło w czwartek dwunaste wydanie „La Bougie du Sapeur” – jedynej na świecie gazety wydawanej raz na cztery lata, 29 lutego w lata przestępne. Pierwsze wydanie satyrycznego czasopisma opublikowano w 1980 r.
80 lat temu, 22 lutego 1944 r., premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wygłosił w Izbie Gmin przemówienie ujawniające decyzje, które zapadły na konferencji w Teheranie. Mowa Churchilla była faktycznym przyzwoleniem dla zaboru przez ZSRS większości wschodnich ziem Polski.
W Teheranie Roosevelt wyraził zgodę na przesunięcie wschodniej granicy Polski na tzw. linię Curzona. Kluczowe i negatywne dla Polski decyzje w sprawie granic, ustroju i niepodległości zapadły właśnie tam – mówi PAP historyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Tadeusz P. Rutkowski. 80 lat temu, 1 grudnia 1943 r., zakończyła się konferencja w Teheranie.
Stanowcze działanie Francji i Wielkiej Brytanii w marcu 1936 roku, kiedy Adolf Hitler złamał postanowienia traktatu wersalskiego poprzez wprowadzenie wojsk do Nadrenii, mogło doprowadzić do obalenia przywódcy Niemiec i zapobiec II wojnie światowej – powiedział w rozmowie z PAP brytyjski historyk Andrew Roberts, autor m.in. monumentalnej biografii Winstona Churchilla.
Obraz „Most nad Aix-en-Provence”, namalowany jako hołd francuskiemu malarzowi Paul Cezannowi, sprzedano w domu aukcyjnym Christie's za 2,3 mln dolarów – podaje w czwartek agencja EFE.
Kluczowe w jego myśleniu było dążenie do zbudowania silnej armii i rzucenie jej na front. Z pewnością musiał mieć w pamięci choćby rolę, którą Polacy odegrali w Bitwie o Anglię. Był to niebagatelny argument polityczny, który mógł zostać ogromnie wzmocniony istotnym udziałem Polaków w bezpośrednim starciu militarnym na wschodzie – mówi PAP prof. Przemysław Waingertner, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
75 lat temu, 5 marca 1946 r., Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym w amerykańskim Fulton powiedział, że Europę podzieliła „żelazna kurtyna”, i ostrzegł przed ekspansją komunizmu. Było to pierwsze publiczne użycie tego określenia, które miało się stać symbolem rozpoczynającej się konfrontacji Zachodu ze Związkiem Sowieckim.