Autorzy wpisów w mediach społecznościowych poddają w wątpliwość fakt ludobójstwa w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz- Birkenau. Wykorzystują autentyczne zdjęcia, manipulując kontekstem historycznym.
83 rocznicę pierwszego transportu francuskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz uczcili w niedzielę przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz. Na bocznicy zwanej „Judenrampe” zapalili znicz także w imieniu konsula Francji.
Publikację „Posłowie i senatorowie Drugiej Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” wydało Muzeum Auschwitz. Praca historyka tej instytucji dr. Jacka Lachendry jest pierwszym tak szczegółowym studium dotyczącym parlamentarzystów więzionych w niemieckim obozie Auschwitz.
30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego w niemieckim obozie Auschwitz życie oddał polski franciszkanin ojciec Maksymilian Kolbe. Zmarł 13 marca 1995 roku. Przeżył 94 lata. Spoczął na cmentarzu klasztornym w Niepokalanowie.
Spotkanie poświęcone esesmanom z Auschwitz zaplanowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla mieszkańców Oświęcimia i okolicy, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o historii. Odbędzie się ono 4 kwietnia, ale można się już zapisywać.
Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z różnych krajów upamiętnią ofiary Zagłady, odbędzie się 24 kwietnia – dowiedziała się PAP od wicedyrektora Muzeum Auschwitz Andrzeja Kacorzyka. W uroczystości udział wezmą również młodzi Polacy.
Romowie i Polacy upamiętnili przypadającą w 26 lutego 82. rocznicę utworzenia przez Niemców w KL Auschwitz II-Birkenau tak zwanego obozu cygańskiego (Zigeunerlager). Wspólnie oddali hołd ofiarom. W Auschwitz zginęło 21 tys. Romów i Sinti.
W połowie roku gotowa będzie nowa stała wystawa „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział PAP, że rozpoczął się już jej montaż w poobozowym bloku 15.
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Mariana Turskiego. Poświęcił swoje życie, aby świat nigdy nie zapomniał o horrorze przeszłości - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP prezydent Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.