Senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w piątek pozytywnie rozpatrzyła ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Wcześniej przyjęła poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne.
Komunizm zniknie w jakiejkolwiek postaci wtedy, kiedy duch narodu zostanie odbudowany – mówił w sobotę w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk na konferencji stowarzyszeń osób represjonowanych z powodów politycznych.
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za nowelą ustawy, przewidującą odszkodowania dla dzieci matek represjonowanych za działalność niepodległościową. Chodzi o dzieci urodzone w więzieniach oraz te, których matka w okresie ciąży przebywała w miejscu odosobnienia.
Świadczenie pieniężne w wysokości połowy najniższej emerytury, a nie w wysokości 400 zł - to m.in. zakłada projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, nad którym prace trwają w Senacie.
Do decyzji ustawodawcy należy ewentualne wprowadzenie rekompensat dla represjonowanych w PRL, wobec których wydano decyzje o aresztowaniu lub internowaniu, lecz ich nie wykonano - uznał Trybunał Konstytucyjny i umorzył sprawę skargi dwóch opozycjonistów z PRL.
We wtorek Trybunał Konstytucyjny zbada, czy represjonowani z przyczyn politycznych w PRL powinni mieć prawo do odszkodowań już za samo wydanie wobec nich decyzji o pozbawieniu wolności, a nie tylko za faktyczne aresztowanie lub internowanie.