Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził w środę były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała prywatny charakter. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
W Senacie Włoch odbyła się w środę prezentacja książki „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”, tomu wspomnień ocalałej z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz Lidii Maksymowicz, która była tam więziona jako dziecko przez 13 miesięcy.
„Dziewczynka, która nie umiała nienawidzić”- to tytuł opublikowanej we Włoszech książki Lidii Maksymowicz, więzionej jako dziecko przez 13 miesięcy w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Wspomnienia napisała wraz z watykanistą Paolo Rodarim. W niedzielę Lidia Maksymowicz była gościem telewizji RAI.
Lidia Maksymowicz, ocalała jako dziecko z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, otrzymała w sobotę różową koszulkę lidera kolarskiego wyścigu Giro d’Italia, rozgrywającego się tego dnia na północy Włoch.
Wielkie zdjęcie papieża Franciszka, całującego numer obozowy ocalałej z obozu Auschwitz-Birkenau Lidii Maksymowicz, widnieje na pierwszej stronie najnowszego wydania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Miało to miejsce podczas audiencji generalnej.
Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek ucałował numer obozowy wytatuowany na ręce więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Lidii Maksymowicz. Scenę tę uwieczniono na zdjęciu.
Książka „Dobranoc, Auschwitz” jest opowieścią o doświadczeniu obozu śmierci, radzeniu sobie z traumą pamięci o tej zbrodni i odchodzeniu jej świadków - mówią autorzy Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski, którzy rozmawiali z pięcioma b. więźniami niemieckiego obozu Auschwitz.
Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka Auschwitz Lidia Maksymowicz.