W sobotę w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu zostanie otwarta interaktywna wystawa scenograficzna „Słowiański świat Kajka i Kokosza”. Opowiada o słowiańskich wojach, znanych dotąd z serii komiksów. Ekspozycja będzie dostępna do 3 listopada 2024 r.
Z okazji 50. rocznicy śmierci kard. Bolesława Kominka w niedzielę w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zaprezentowany zostanie rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.
We Wrocławiu otwarto w piątek trzy wystawy poświęcone rosyjskim zbrodniom na Ukrainie. W Centrum Historii Zajezdnia można oglądać obrazy poświęcone Wielkiemu Głodowi oraz plakaty z cyklu „Trybunał dla Rosji”. W centrum Wrocławia prezentowane są z kolei fotografie dokumentujące działania wojenne.
Wystawę „Golgota Wschodu” opowiadającą o wywózkach Polaków na Syberię i ich losie na „nieludzkiej ziemi” otwarto we Wrocławiu przy kościele Redemptorystów. Dotąd była tam izba pamięci, ale dzięki współpracy z Centrum Historii Zajezdnia, wystawie nadano nową formę.
Instytut Pawła Włodkowica wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia rozpoczął akcję Archiwum Pomocy. "Chcemy udokumentować wielką akcję pomocy Polaków dla Ukraińców, ponieważ to, co się teraz dzieje, będzie fundamentem nowych stosunków polsko-ukraińskich" – mówi PAP dr Łukasz Kamiński, historyk, prezes Instytutu Pawła Włodkowica i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
„Machiny Leonarda da Vinci” to tytuł wystawy poświęconej twórczości „człowieka renesansu”, którą można zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Na ekspozycji prezentowane są obiekty zrekonstruowane na podstawie oryginalnych szkiców da Vinci.
Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na drugą edycję Remembrance and Future Forum, która odbędzie się w dniach 29-31 lipca. Podczas RAFF uczestnicy będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności. Poszukają na nie odpowiedzi, czerpiąc inspirację z powojennej historii Wrocławia.
Celem webinarium które odbędzie się od 6 do 8 listopada w przestrzeni wirtualnej jest ukazanie solidarności jako inspirującego źródła dla działań nowego pokolenia we współczesnym świecie. Organizatorzy zaprosili go udziału badaczy z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Trwające trzy dni warsztaty zakończą się wypracowaniem wspólnego pomysłu na realizację grantu w wysokości 10 000 złotych.
Multimedialna wystawa plenerowa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie jest dostępna dla zwiedzających w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ekspozycja prezentowana jest w trzech językach − po polsku, angielsku i niderlandzku.
Multimedialna wystawa plenerowa o gen. Stanisławie Maczku oraz jego żołnierzach, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie, będzie dostępna od czwartku 1 października w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.