W poniedziałek wystartował nabór do VII edycji Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury (NCK) – poinformowała PAP rzecznik prasowy NCK Joanna Bancerowska. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja.
Konsul generalna RP w Hadze Katarzyna Smoter i burmistrz holenderskiej Lejdy Henri Lenferink odsłonili w czwartek w tym mieście pamiątkową tablicę poświęconą Józefowi Wybickiemu, autorowi „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która stała się polskim hymnem narodowym.
Postać Józefa Wybickiego uosabia niezłomność i patriotyzm. Szczególną misją MSZ jest krzewienie i wspieranie tożsamości polskiej – powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podczas prezentacji znaczka pocztowego upamiętniającego autora polskiego hymnu narodowego.
Po dwóch latach przerwy ze względu na pandemię, polonijni harcerze w Kanadzie powrócili do obozowania. Podczas trwającej właśnie akcji letniej otwarta została wystawa o dziejach hymnu polskiego.
95 lat temu, 26 lutego 1927 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję „Mazurka Dąbrowskiego” – popularnej pieśni patriotycznej powstałej w 1797 r. we Włoszech – oficjalnym hymnem Polski. Wybór tego utworu nie był jednak oczywisty. O miano hymnu „konkurowały” z nim m.in. „Boże, coś Polskę” i „Rota”.
Uporządkowanie stanu prawnego dot. wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski – polegającą na zamianie kolejności drugiej i trzeciej zwrotki – zakłada przygotowany przez MKDNiS projekt ustawy, który opublikowano na stronach RCL.
Na fladze państwowej nie wolno umieszcza napisów i rysunków; flaga nie może również nigdy dotykać podłogi lub ziemi – przypomina MSWiA w opublikowanym przed Świętem Niepodległości przewodniku „Biało-czerwona i hymn Polski”.
Ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w kraju oraz 91 szkół polonijnych z całego świata zgłosiło chęć udziału w akcji „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewania wspólnie w piątek o godzinie 11.11 hymnu narodowego – poinformowało w czwartek po południu MEN.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy ministrze edukacji zapraszają przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą do udziału w akcji „Rekord dla Niepodległej” i odśpiewania wspólnie 9 listopada o godzinie 11.11 hymnu narodowego.