27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory samorządowe. Przywrócenie samorządności wspólnot lokalnych uznawane jest za jedną z najważniejszych reform okresu transformacji ustrojowej.
Otoczeni literaturą i pod ptakami origami głosują wyborcy, którzy przychodzą na niedzielne głosowanie do lokalu wyborczego w Gminnym Ośrodku Kultury "Sokół" w Czerwonaku (woj. wielkopolskie). Ośrodek od lat przygotowuje nietypowe scenerie.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do samorządów i innych podmiotów lokalnych, aby szczególnie upamiętniły 30. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych poprzez nadawanie np. ulicom, placom, skwerom nazw „27 Maja 1990 r.”.
W 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce Sejm wyraził uznanie i podziękowania za wysiłek na rzecz na dobra wspólnego i zachęca do kolejnych lat budowania wspólnoty samorządowej. W przyjętej uchwale zaznaczono, że samorząd terytorialny stał się podstawową formą lokalnego życia publicznego.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął w czwartek rezolucję upamiętniającą 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej historii Polski, jakimi były wybory samorządowe przeprowadzone 27 maja 1990 r. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.
Zespól ds. wypracowania zmian w przepisach dotyczących samorządu terytorialnego obradował w środę w Pałacu Prezydenckim w Dzień Samorządu Terytorialnego i 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych.
30 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się w Polsce pierwsze od kilkudziesięciu lat wybory samorządowe. Były to zarazem pierwsze w III RP w pełni wolne wybory. Przywrócenie samorządności wspólnot lokalnych uznawane jest za jedną z najważniejszych reform okresu transformacji ustrojowej.
Dziękuję wszystkim rodakom, którzy poszli do wyborów; frekwencja była jak na dotychczasowe standardy wyborów samorządowych bardzo wysoka i cieszy mnie to - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych w rozmowie z portalem PolskieRadio24.
Wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości - oświadczyła Państwowa Komisja Wyborcza w czwartkowym komunikacie przekazanym PAP.
Samorządy się sprawdziły, choć nie są doskonałe i wymagają zmian. Obecnie partie polityczne odgrywają zbyt dużą rolę w wyborach samorządowych - mówi PAP historyk, prof. Antoni Dudek. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe po II wojnie światowej.