W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował PAP rzecznik instytutu Patryk Szostak.
Z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zniknęły maki upamiętniające poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Fundacja „Vivat Polonia!” z Płocka i Stado Ogierów w Łącku, które przygotowały oryginalną instalację, proszą by maki wróciły na miejsce.
Datament to neologizm, który odzwierciedla ideę projektu – tłumaczyła Anna Barlik, współautorka instalacji, którą można oglądać w warszawskiej Zachęcie. „Datament jako nadprodukcja danych zaczyna być pewnego rodzaju władzą - establishmentem, któremu często bezrefleksyjnie zawierzamy” – dodała.
W warszawskim Centrum Sztuki Włączającej / Teatrze 21 w sobotę i niedzielę odbędą się pokazy instalacji multimedialnej „Syndrom Zachodzącego Słońca” – poinformowała PAP Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej. Praca trójki artystów odnosi się do procesów starzenia się umysłu.
Grupa młodych ludzi z Lombardii na północy Włoch urządziła grilla w ustawionej w parku artystycznej instalacji, dziele sztuki, które kosztowało ponad 150 tysięcy euro. Oburzone są lokalne władze, które współfinansowały rzeźbę - poinformowały miejscowe media.
Instalacja Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact” zawisła na dziedzińcu Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. W przyszłości dzieło ozdobi nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Symboliczny mur – instalacja z lustrem weneckim – stanęła w Warszawie na historycznej granicy getta. Chcemy przywołać pamięć tych tragicznych wydarzeń z perspektywy ich uczestników – wskazuje rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Marta Dziewulska.
28 kwietnia Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprezentuje instalację polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat”. Wzbudziła ona zainteresowanie publiczności oraz krytyków 59. Biennale Sztuki w Wenecji. Inspiracją dla autorki był cykl fresków w Palazzo Schifanoia w Ferrarze.
„Wyspia”, czyli współczesna instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego, od czwartku będzie dostępna dla zwiedzających Wawel. Praca w symboliczny sposób spełnia jedno z marzeń artysty – pozostawienie śladu w tym miejscu.
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku (IKP) przyłączył się do promocji projektu ukraińskiej artystki Darii Kolcowej „Theory of Protection”, który jest wyrazem solidarności z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą. Instalację wspiera polskie MSZ.