W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego w Berlinie zaprezentuje na tle Bramy Brandenburskiej instalację kolektywu panGenerator "Erozja", zwracającą uwagę "na zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej" o II wojnie w Niemczech i na świecie - poinformował PAP rzecznik instytutu Patryk Szostak.
Od 1 do 7 września berlińczycy i turyści z całego świata będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesną instalacją artystyczną kolektywu panGenerator - rzeźbą EROSION (Erozja) w samym centrum niemieckiej stolicy.
Instalacja zwraca uwagę na "zjawisko oraz skutki erozji pamięci zbiorowej o II wojnie światowej w Niemczech i na świecie. Kruchość pamięci społecznej symbolizuje kształt obiektu. Rzeźba przypomina strukturę zerodowanej skały - nierównej, perforowanej, w każdej chwili mogącej się rozpaść. Pokryta jest ona specjalnie zaprojektowanymi wyświetlaczami alfanumerycznymi" - podkreślił Szostak.
Teza o zaniku pamięci historycznej nie ma jedynie "charakteru artystycznej interwencji lub publicystycznej diagnozy, lecz jest oparta na najnowszych badaniach berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, które powstały we współpracy z firmą sondażową IPSOS Germany" - zauważył Szostak.
Teza o zaniku pamięci historycznej nie ma jedynie "charakteru artystycznej interwencji lub publicystycznej diagnozy, lecz jest oparta na najnowszych badaniach berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, które powstały we współpracy z firmą sondażową IPSOS Germany" - zauważył rzecznik. "Badania, których pojedyncze fragmenty są pokazane w instalacji, zostały wykonane na reprezentatywnej próbie 2000 mieszkańców Niemiec w wieku od 16 do 75 lat i dotyczyły m.in. postrzegania historii XX wieku, wiedzy o realiach niemieckiej okupacji Polski i świadomości historii Polski" - dodał.
Szostak wymienił przykładowe tematy podjęte w badaniu. Pytano m.in. jak Niemcy postrzegają swoją odpowiedzialność za Holokaust oraz czy niemieckie zbrodnie na polskich ofiarach zostały według badanych przepracowane, poddane refleksji w niemieckim społeczeństwie i zadośćuczynione.
Instalacja będzie prezentowana do 7 września przed Bramą Brandenburską i "wkrótce ogłosimy, gdzie będzie można ją obejrzeć w późniejszym terminie" - poinformował Szostak. Inicjatorką projektu jest dyrektorka Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska, za opracowanie danych odpowiada wiceszef placówki Mateusz Fałkowski.
Badania, które zainspirowały rzeźbę panGenerator, będą prezentowane m.in. na konferencji naukowej "(P)ostkolonialismus. Postcolonial Perspectives on Poland, Ukraine and Eastern Europe" w październiku w siedzibie berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zamówienie i zaprezentowanie instalacji "Erozja" kolektywu artystycznego panGenerator "jest częścią szerszych wysiłków berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, by zwrócić uwagę niemieckiej i międzynarodowej sfery publicznej na znaczenie dwóch okrągłych rocznic: 80. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej" - przypomniał rzecznik.
Instytut przygotował m.in. pokaz filmu "Konspirantki" Paula Meyera o roli kobiet w polskim ruchu oporu, kampanię z przypinkami "Polska Walcząca”, koncert jazzowego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, którego nowa płyta "Portrety" powstała częściowo w oparciu o archiwa Instytutu Pileckiego. A także pokaz w Dreźnie wystawy "Ausgetragen" poświęconej poczcie harcerskiej Powstania Warszawskiego i roli młodzieży w jej funkcjonowaniu.
Kolektyw artystyczny panGenerator znany jest z projektowania sztuki nowych mediów. Założony został w 2010 r. przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Projekty panGenerator mają często charakter interaktywny, integrując nowoczesne media cyfrowe z innowacyjnymi formami przestrzennymi.
W 2019 roku grupa otrzymała prestiżowy Paszport "Polityki" w kategorii Kultura Cyfrowa. Prace panGeneratora prezentowane były na całym świecie, m.in. w Melbourne, Pekinie, Atlancie, Tel Awiwie, Barcelonie, Wiedniu, na najważniejszych festiwalach designu i sztuki, takich jak Ars Electronica, SXSW, Milan Design Week, Dutch Designig Week, Warszawska Jesień, WRO Media Art Biennale, Łódź Design i wielu innych.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ ap/ mhr/