Stołeczny Teatr Rampa w piątek przedstawi premierę spektaklu „Balladyna. Kryminalne zagadki stolicy” w reżyserii Joanny Zdrady. To autorska i współczesna interpretacja dramatu Słowackiego jako muzycznego kryminału osadzonego w Warszawie lat 90. - poinformowała PAP Małgorzata Ciemniewska z Rampy.
„Arcymistrz słowa, ten najpotężniejszy rzeźbiarz posągów duchów, który czterdzieści poematów jak czterdzieści piramid na pustyni świata po sobie zostawił” – pisał Cyprian Kamil Norwid o urodzonym 4 września 1809 r. wieszczu narodowym.
Na oficjalnej stronie prezydenta RP opublikowano film z udziałem pary prezydenckiej. Prezydent wraz z małżonką zachęcają rodaków do wspólnego czytania lektury 13. edycji Narodowego Czytania – „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Finał tegorocznej edycji odbędzie się w sobotę 7 września.
Imponował inteligencją, erudycją, pamięcią. Dialog z romantyzmem był kluczowy dla twórczości poetyckiej Ernesta Brylla; z jego śmiercią zamknęła się pewna biografia twórcza - powiedziała PAP prof. Anna Nasiłowska, poetka, literaturoznawczyni, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
255 lat temu, 8 marca 1769 r. wojska rosyjskie zdobyły Okopy Świętej Trójcy. Dowodzona przez Kazimierza Pułaskiego nieliczna załoga, przez kilka godzin stawiała opór przeważającym siłom wroga. Obrona stała się jednym z symboli Konfederacji Barskiej. Twierdzę utożsamiano z ostatnim przyczółkiem wiary i wolności.
Pierwsze wydania „Dziadów”, czy staropolskie rozprawy o upiorach można zobaczyć w Bibliotece Narodowej na wystawie „Dziady – Upiór”. W tym roku mija 200 lat od wydania drugiego tomu „Poezji” Mickiewicza z II i IV częścią „Dziadów”, a upiór jest kluczem do polskiego romantyzmu – mówi kurator wystawy dr Łukasz Kozak.
140 lat temu, 23 maja 1883 r. w podparyskim przytułku św. Kazimierza zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta nierozumiany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów. „W dramatycznych okolicznościach historii chciał ocalić człowieka w Polakach” - powiedział PAP prof. Andrzej Fabianowski, historyk literatury, autor książki „Sonata Norwidowska”.
Z inicjatywy Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego, w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu, zostało przygotowane nowe wydanie książki „Poezye Adama Mickiewicza. Tom pierwszy”. Publikacja zawiera nie tylko oryginalne teksty Mickiewicza, ale też ich tłumaczenie na język litewski. Publikację uzupełniają teksty badaczy literatury oraz ilustracje malarza Stasysa Eidrigevicziusa.
Zdaniem Krasińskiego Rosja nigdy nie odrobiła lekcji demokratycznej, Rosjanie zawsze żyli w niewoli i czuli się nią upodleni. Jak pisał: „Stąd w nich ta namiętna chęć podbojów, żeby innym założyć te same kajdany, które oni sami noszą” – mówi autor wyboru tekstów antologii Zygmunta Krasińskiego pt. „Rosja”, historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski.