„Wspólnota narodowa, poza rodziną okazuje się jedynym bytem, będącym naturalnym spotkaniem się ludzi” – powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej podczas prezentacji działalności i najnowszych inicjatyw placówki.
Przepraszamy za brak szacunku dla życia, za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu – mówił w piątek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, dokonując ponownego zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
W ramach przygotowań do setnej rocznicy poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński zarządził, że od 4 do 11 czerwca w parafiach odbędzie się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu jako zadośćuczynienie za grzechy. Wierni będą modlić się za ojczyznę, Kościół i rodziny.
Nie ma zgody żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym; popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego - powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Władza wybrana ponad roku temu obudowuje państwo w wymiarze socjalnym i materialnym, ale też czerpiąc z doświadczenia i przekazu chrześcijańskiego, odbudowuje w wymiarze duchowym - powiedział w środę w Toruniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Papież Franciszek podziękował narodowi i Kościołowi w Polsce za serdeczne przyjęcie podczas niedawnej wizyty. Poświęcił jej całą audiencję generalną w środę. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie nazwał "mozaiką braterstwa". "Jesteście wspaniali" - mówił Polakom.
Można zastanawiać się, czy naród, którego przedstawiciele nie uczestniczą z własnej decyzji w historii kraju, powinien być nazywany narodem – uważa czeski reżyser Petr Zelenka, który na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu pokazał swój film "Zagubieni".
Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć - powiedział papież Franciszek w środę na Wawelu. Wspominając Jana Pawła II, podkreślił, że gdy ten mówił o narodach "wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości". Papież mówił także, że potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; trzeba stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Zaznaczył też, że życie musi być chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
O budowę wspólnoty opartej na wartościach zaapelował w Święto Niepodległości metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Naród powinien być wspólnotą wielkiej sprawy, ale i wielkiej codzienności - przekonywał podczas mszy za ojczyznę w katowickiej katedrze.