Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy o ustanowieniu 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego. Jak podkreślił w piątek w Zamościu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Powstanie Zamojskie zasługuje na upamiętnienie przez całą Polskę i na prawdziwy film.
Jesteśmy świadkami fałszowania historii. Z jednej strony czyni to Putin, który twierdzi, że Związek Sowiecki był tylko wyzwolicielem, a nie oprawcą. Widzimy też niestety za naszą zachodnią granicą próby redefiniowania historii – powiedział w niedzielę w Lubeni na Podkarpaciu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. Pozyskane dowody i nowe zeznania świadków pozwalają stwierdzić, że był kolejną ofiarą systemu komunistycznego – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prowadzone od 2020 r. śledztwo doprowadziło do ustalenia, że ks. Blachnicki został otruty.
Jan Rodowicz „Anoda”, ten człowiek o jakże pięknej drodze, który odszedł z tego świata, w wieku zaledwie 26 lat, miał za sobą tak wiele świadectw odwagi i hartu ducha - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Rodowicza „Anody”.
To kwestionowanie historii i zasług Romana Dmowskiego; teraz Dmowski, jutro pewnie Piłsudski – w ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował przyjęcie przez Radę Warszawy petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.
28 sierpnia 1946 r. komuniści rozstrzelali niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, ps. Inka, sanitariuszkę 5 Wileńskiej Brygady AK. Stracono też Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk – wspomniał w sobotę na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Pakt Ribbentrop–Mołotow doprowadził do IV rozbioru Polski. Układ otworzył drogę do II wojny światowej, a potem zimnej wojny, które dla Europy Środkowo-Wschodniej oznaczały zniewolenie – oświadczył w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
To nie tylko kompromitacja sądu, to sądowy zamach na sprawiedliwość - w ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego, który orzekł w poniedziałek, że historycy nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”.
W obławie augustowskiej zwanej Małym Katyniem zginęło ok. 600 osób. Nie znamy ich grobów. Śledztwo prowadzi IPN - przypomniał w poniedziałek, w 76. rocznicę rozpoczęcia obławy, minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
28 czerwca 1956 r. wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny połączony z demonstracjami, krwawo stłumiony przez wojsko i MO – przypomniał na Twitterze szef MS Zbigniew Ziobro. Jak dodał, protestujących bronił przed sądem mec. Stanisław Hejmowski, który stracił za to prawo wykonywania zawodu.