Ekspozycję, która uświetnia jubileusz 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej, współcześnie części Bielska-Białej, udostępnia od poniedziałku miejscowe Muzeum Historyczne. Zobaczyć można na niej m.in. zabytki archeologiczne znalezione podczas ubiegłorocznych prac.
Ponad 50 wydarzeń, 10 dni, kilkanaście lokalizacji – to tylko kilka najważniejszych określeń wyróżniających tegoroczne Dni Bielska-Białej. Przypieczętują one świętowanie przypadającego w br. 70-lecia połączenia Bielska i Białej – podał w piątek bielski magistrat.
Tablica upamiętniająca Żydów z Bielska i Białej, zgładzonych podczas II wojny światowej, została odsłonięta w czwartek na budynku Galerii Bielskiej BWA, stojącej w miejscu synagogi. Niemcy zburzyli świątynię we wrześniu 1939 r.
Pomnik przypominający o zlikwidowanym w latach 60. XX w. cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej został sprofanowany. Nieznani sprawcy namalowali na nim sprayem gwiazdę Dawida na szubienicy – poinformowali w piątek PAP bielscy Żydzi.
Żydowskie dzieci i młodzież z Bielska i Białej, zamordowane podczas II wojny przez Niemców, upamiętnia jarząb, który w piątek posadziła przed budynkiem jednej z bielskich szkół Paulina Frydrych, ocalona z Zagłady, członkini stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. Przed wojną w budynku w Białej, przed którym stanęło Drzewo Pamięci, mieściła się polsko-żydowska szkoła powszechna, a także szkoła religijna towarzystwa Marbizi Tora (Krzewiciele Tory). Obecnie siedzibę w nim mają technikum i liceum sportowe.
Książka „Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, ortodoksi i syjoniści w Bielsku i Białej” ukaże się z początkiem grudnia na rynku wydawniczym. Jej autorem jest miejscowy historyk dr Jacek Proszyk – dowiedziała się w poniedziałek PAP w bielskiej Gminie Żydowskiej.