Na Wyspie Daliowej w ścisłym centrum Wrocławia odsłonięto w piątek rzeźbę wrocławskiego designera Oskara Zięty. Wielkogabarytowa instalacja została umieszczona w centralnym punkcie najmniejszej spośród wrocławskich wysp.
Dwie trzecie ankietowanych uważa, że Wrocław dobrze lub bardzo dobrze pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Obszerne badania dotyczące społecznego odbioru wydarzeń związanych z ESK od roku są prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Krytyka i wolność są naszym rozumieniem świata, którego niezbędną częścią są wolne media – powiedział podczas ceremonii zamknięcia programu Europejskiej Stolicy Kultury prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Głównym wydarzeniem sobotniej ceremonii był pokaz spektaklu „Niebo” w Hali Stulecia.
Weekendowe połączenie kolejowe relacji Berlin-Wrocław, uruchomione w kwietniu z okazji sprawowania w 2016 r. przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, będzie utrzymane do końca 2018 r. Tzw. pociągiem do kultury w ciągu kilku miesięcy podróżowało 22 tys. osób.
Koncerty w ramach dwóch festiwali muzycznych to czwartkowe wydarzenia przygotowane we Wrocławiu z okazji finału obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Główne elementy ceremonii zamknięcia ESK – w tym widowisko performance „Niebo” - odbędą się w sobotę.
Niemal 100 wydarzeń artystycznych – w tym wielkie widowisko performance „Niebo”, czytanie utworów Sławomira Mrożka oraz premiera opery „Trubadur” Giuseppe Verdiego – przygotowano we Wrocławiu na finał obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.
Wykłady, projekcje filmów, spotkania z pisarzami i naukowcami, znalazły się w programie „Kongresu Lemologicznego”, który w poniedziałek rozpocznie się we Wrocławiu. Impreza jest szeroką prezentacją twórczości i życiorysu Stanisława Lema, filozofa i najsławniejszego polskiego pisarza science fiction.
Kilkanaście debat z udziałem kilkudziesięciu panelistów zaplanowano w trakcie rozpoczętego w piątek we Wrocławiu kongresu „Kultura wartości – wartość kultury”. Dyskusje będą dotyczyć tożsamości europejskiej w kontekście kultury, religii i cywilizacji.
Mural o powierzchni niemal 40 metrów kwadratowych ułożony z ceramicznych kafli wykonanych przez artystów z 34 krajów świata odsłonięto w czwartek we Wrocławiu. Ma on upamiętniać sprawowanie przez metropolię tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Replikę pomnika Adama Mickiewicza z krakowskiego Rynku postawiono w piątek na Rynku we Wrocławiu. To początek akcji "Artyści na cokoły", która ma zwrócić uwagę na wartość i rolę sztuki wysokiej, organizowanej przez krakowski Teatr Groteska.